Trabzon

Yerel Haber
13 Haziran 2017 - 11:33

Prof. Dr. Osman Bektaş "Depremler Yunan Sahillerinden Ege'ye Göç Ediyor"

IHA

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, depremlerin Yunan sahillerinden Ege sahillerine doğru göç ettiğini söyledi.
İzmir Karaburun açıklarında Ege Denizi’nde dün meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, yakın gelecekte paralel fayların daha doğudaki Ege Bölgesi’nde 6-7 büyüklüğünde bir deprem yaşama olasılığının yüksek olduğu belirtti.
Yapı stoklarının eski ve çoğu yönetmeliğe uymadığından dolayı binaların artçı depremlere dayanmasının zor olduğunu kaydeden Bektaş, “Ege Denizi’nde, Türkiye ile Yunanistan arasında uzanan Kuzey Anadolu Fayı’na paralel faylar üzerinde 2010 ile 2017 yılları arasında depremsellik Yunanistan’ın doğu sahillerinden Türkiye’nin batı sahillerine doğru göç etmektedir. Son 7 yıllık depremselliğe baktığımızda depremselliğin sadece batıdan doğuya doğru değil aynı zamanda kuzeyden Saros Körfezi’nden güneye doğru paralel faylar üzerinde göç ettiğini izliyoruz. Bu sava göre yakın gelecekte paralel fayların daha doğudaki Ege Bölgesi’nde 6-7 büyüklüğünde bir depremin yaşama olasılığı yüksektir. Yapı stokumuz eski ve çoğu yönetmeliğe uymadığından dolayı son İzmir Dikili depremi ile hasar almış binaların artçı depremlere dayanması zordur. Bu nedenle evi hasar almış ailelilerin evlerine girmesini önermiyoruz” ifadelerini kullandı.

TrabzonYerel Seçim Sonuçları

Trabzon Hava Durumu

12°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.