Prof. Haberal’a ABD’den ‘seçkin cerrah’ ödülü

Amerikan Cerrahlar Birliği’nin bu yılki onursal üyeliğine Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Prof. Dr. Mehmet Haberal layık görüldü.


Prof. Haberal’a ABD’den ‘seçkin cerrah’ ödülüProf. Haberal’a ABD’den ‘seçkin cerrah’ ödülü

ANKARA Anka

Haberal hasta olduğu için halen İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde tedavi görüyor. Cerrahlar Birliği, Haberal’ı tanıtırken, “Meşhur bir cerrah ve hayırsever” ifadelerini kullandı.
Amerikan Cerrahlar Birliği onursal üyeliği bu yıl Türkiye, Fransa, İngiltere, Brezilya, Hindistan ve Çin’den 6 seçkin cerraha verilecek. Türkiye’den Prof. Dr. Haberal’ın layık görüldüğü üyeliğe, 1913’ten itibaren, bu sene seçilen 6 cerrah dahil, dünya genelinde toplam 424 cerrah layık görüldü.
Washington’da yapılacak ödül töreninde Amerikan Cerrahlar Birliği onursal üyeliği altı “seçkin cerraha” verilecek. Onursal Üyeliğin takdimi ise dünyanın en büyük uluslararası toplantıları arasında gösterilen Amerikan Cerrahlar Birliği’nin Klinik Kongresi’nde yapılacak. Kongre, en çok ilgi çeken olaylar arasında yer alıyor.
Onursal üyelik alacak diğer cerrahlar şöyle: Fransa’dan Prof. Bernard Launois, İngiltere’den Prof. R. John Nicholls, Hindistan’dan Prof. Tehemton E. Udwadia, Brezilya’dan Dr. Dario Birolini, Çin’den Prof. William I. Wei. Ödül töreni, pazar günü saat 18.00’de Washington Kongre Merkezi Balo Salonu AB’de yapılacak.

Türkiye’den kutlama
Türk Cerrahi Derneği(TCD), Haberal’ı kutlayarak, ilk defa bir Türk cerrahına verilen bu ödülün tüm Türk cerrah camiasını sevince boğduğunu ifade etti.
TCD, açıklamasında Prof. Haberal’ın, Amerikan Cerrahlar Koleji ‘Şeref üyeliği’ne seçildiğini belirterek, Amerikan Cerrahlar Koleji’nin 97 yıllık tarihinde bir Türk cerrahına ilk defa verilen bu ödülün, tüm camiayı mutlu ettiğini, Haberal’ın başarılı çalışmalarının sürmesini temenni etti.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: