Gündem
04.12.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 04.12.2013-2:30

Prof. Tuncay Uluğ’dan gururlandıran başarı

Kulak burun boğaz cerrahı Prof. Dr. Tuncay Uluğ’un geliştirdiği 3 cerrahi teknik tıp dünyasının en önemli uluslararası yayınlarından biri olan ‘Atlas’ta yer aldı

Sitene Ekle

İSTANBUL Milliyet

Kulak burun boğaz alanındaki 200’e yakın cerrahi tekniği içeren ‘Atlas of Operative Otorhinolaryngology’ adlı kitapta Prof. Dr. Uluğ’un geliştirdiği yüz felci, koklear implant(biyonik kulak) ve müzmin orta kulak iltihabı tedavisine yönelik teknikler yer aldı.
İlk teknik, yüz felcinin erken dönem cerrahi tedavisiyle ilgili. Yüz felcinin kendiliğinden veya ilaç yardımıyla düzelmediği vakalarda uygulanan ve sinirin beyne komşu bölümüne cerrahi müdahaleyi içeren bu teknik, ‘Zygomatic Root Approach’ adıyla uluslararası alanda kabul gördü. Türk hekimin geliştirdiği bu teknik küçük bir ameliyat iziyle gerçekleştiriliyor.

‘Biyonik kulak’
Diğer teknik ise biyonik kulak ameliyatları ile ilgili. Her iki kulağı da işitmeyen küçük çocuklar ile işitmesini sonradan kaybeden yetişkin hastalara uygulanan bu ameliyatta, sesi elektriğe çevirerek işitmenin yeniden gerçekleşmesini sağlayan özel bir cihazın parçaları, kulak kemiği üzerine ve iç kulağa yerleştiriliyor. Üçüncü teknik ise, kronik orta kulak iltihaplarının cerrahi tedavisi için geliştirilen bir cerrahi müdahale yöntemi. Bu teknik iltihabın tekrarı olasılığını asgariye indiriyor.
 


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Korkma Kalbim" şarkısını verilen sanatçı çiftlerinden hangisi söylemiştir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.