Siyaset
18.11.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.11.2013-21:11

Protesto son anda önlendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani ve sanatçı Şivan Perver ile bir araya gelmesi BDP’de “gelenekçi yapı” olarak tanınan grup ile “Kandil çizgisi”nde yer alan grup arasında tartışma yarattı.

Sitene Ekle
Protesto son anda önlendi

NAMIK DURUKAN Diyarbakır


“Kandil çizgisi” olarak tanımlanan grup Barzani’nin Diyarbakır’da Erdoğan ile görüntü vermesinin yanlış olacağını savunarak, Barzani’ye “Diyarbakır’a gelmeyin” mesajı gönderdi. Buna karşın aralarında Diyarbakır Bağımsız Milletvekili ve Demokatik Toplum Kongresi ‘DTK) Eşbaşkanı Leyla Zana, Bağımsız Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, BDP’li milletvekilleri Sırrı Sakık, Altan Tan’ın da bulunduğu gelenekçi yapı, gezinin protesto edilmesi fikrine karşı çıktı.


Gelenekçiler araya girdi
Protestonun olumsuz etkileri olacağını söyleyen milletvekilleri, parti yönetimini bu eğilimden vazgeçirmeye çalıştı. Yapılan tartışmalar sonucu gelenekçi vekillerin Barzani’yi karşılaması önerisi kabul edildi.
Ancak, bu dönemde BDP Diyarbakır İl Örgütü de ve Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Barzani’nin ziyaretine ilişkin sert açıklamalarda bulundu. BDP Diyarbakır örgütü Barzani’yi protestoya hazırlanırken, hükümetle görüşmeler yapan aralarında Sırrı Sakık’ın da olduğu milletvekilleri, partinin kararının yumuşatılmasını sağladı.
Başbakan’ın programının kesinleşmesinin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Avrupa’daki programını yarıda keserek Diyarbakır’a döndü ve Erdoğan’ı karşılamak için hazırlıklara başladı. BDP il örgütü, protesto çağrısından vazgeçti.
 

Yorum Yazın
Gönder
Bilgi YarışmasıNobel ödüllü yazar John Steinbeck'in 1952 tarihli romanı verilenlerden hangisidir?
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
"Olmaz Oğlan", "Kalpsizsin" videolarına imza atan grup hangisidir?

©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX