07.12.2018 08:15 | Son Güncelleme:

Protestolara polis de katılacak

Fransa’da “Sarı Yelekliler”in haftalardır süren protestoları, akaryakıt zamlarının 2019 için iptal edildiğinin duyurulmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor.

Cumartesi günü yapılması planlanan gösterilere, ülkenin en köklü polis sendikalarından olan “Vigi”nin de destek için katılacağı ve cumartesiden itibaren süresiz greve gideceği belirtiliyor. Sendika tarafından yapılan açıklamada, “Sarı Yeleklilerin istekleri hepimizi ilgilendiriyor. Yasal olarak onlarla dayanışma içinde olmanın zamanıdır” denilirken, greve, İçişleri Bakanlığı’nda çalışan idari, teknik ve adli tıp memurları ile işçilerin de katılacağı aktarıldı. Öte yandan ülkede lise öğrencilerinin eğitim politikalarını protesto etmek için düzenledikleri eylemlerde 32 öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi. Öğrencilerin hafta başından beri ülke genelinde 100’den fazla lisede yaptıkları eylemler nedeniyle söz konusu liselerde eğitime tamamen veya kısmen ara verilmişti. 

17 Kasım’da başlayan ve Fransa’da son yılların en şiddetli protestosuna dönüşen gösterilerde eylemciler, şehir merkezlerindeki yüksek kiraları, akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor. Ülke genelinde yapılan kamuoyu araştırmalarında Macron’a olan desteğin ise yüzde 23’e düştüğü kaydediliyor. Öte yandan devam eden protestolar nedeniyle yeni elektrik vergilerinin de iptal edileceği öğrenildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0