PUBG'nin günlük oyuncu sayısı uzun süre sonra ilk kez 1 milyonun altına düştü

12.09.2018'de eklendi12.09.2018-10:28 'de güncellendi
PlayerUnknown's Battlegrounds, SteamDB’den gelen rakamlara göre bir yıldan fazla bir süredir ilk kez günlük 1 milyon aktif oyuncu sayısına erişemedi.

Onur Binay/milliyet.com.tr

PUBG'nin rakamları yılın başında 3.2 milyon zirvesinden bu yana yavaş yavaş azaldı. Dün bir milyon oyuncunun altına düştüğünde bile, 960 bin kişi hala oyunu oynuyor ve Twitch'te ise 90 binden fazla insan PUBG oynayan yayıncıları izliyordu.

Eurogamer'ın da belirttiği gibi, dün Black Ops 4’ün beta formundaki Blackout’un kendi battle royale modunun gelişini gördü. Bu sadece Playstation 4 ön siparişleri içindi. Bu durum PUBG'nin günlük oyuncu sayılarına etki etse de ana neden olmak için yeterli değil. Geçen ayın büyük bir kısmında, günde bir milyonun biraz üzerinde oyuncuya rastlanıyordu.

Fortnite ve PUBG arasındaki rekabet günlük oyuncu sayısının düşmesinde en etkili neden oldu. Fortnite'ın optimizasyon konusunda PUBG'den daha önde olması, Fortnite'ın ücretsiz olması, PUBG kitlesini azaltan ana etmenler oldu.

PUBG Corp, bu Yarışma karşısında “PUBG'yi düzeltmeye” çalışıyor; resmi olarak bunun nedeni, geliştiricinin beklentileri karşılamadığını hissetmesidir. Ancak bu, geçen ay açıklandı ve dünün rakamlarına bir tepki değildi.