09.11.2017 16:45 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Putin’den ABD’ye suçlama

Rus lider Putin, ABD’nin yapacakları başkanlık seçiminde sorun çıkması için uğraştığını söyledi.

Rus RIA Novosti haber ajansına göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018’de yapacakları başkanlık seçimlerinde problem çıkması için, ABD’de uğraşanlar olduğunu söyledi.

Putin, ABD’de Trump’ın kazandığı seçimlere Moskova’nın müdahale ettiği iddiası nedeniyle Washington’dan böyle bir girişim geldiğini ifade etti.

ABD’de geçen sene yapılan başkanlık seçimine müdahale iddiaları, hâlâ gündemde. Trump’ın çevresindeki pek çok önemli ismin Rusya’yla bağlantıları soruşturuluyor.

Görüşme 'büyük ihtimal yarın'

Diğer yandan Trump’ın Asya turu sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi bekleniyor. Ancak iki taraf da henüz net bir tarih ve yer veremedi. Son olarak bugün Rus haber ajansları, Kremlin’deki kaynaklarına dayandırarak, görüşmenin büyük ihtimalle yarın Vietnam’da gerçekleşeceğini bildirdi.

ABD'den ihlal açıklaması

Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda basın mensuplarına konuşan ABD Savunma Bakanı James Mattis, "Bir anlaşma imzalayınca buna uygun davranmalısınız. Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması'nı ihlal ettiğini ciddi olarak düşünüyoruz" diye konuştu.

Mattis, NATO üyesi pek çok ülkenin Rusya'nın anlaşmayı ihlal ettiği konusunda kanıtları bulunduğuna dikkati çekerek, ittifak savunma bakanlarının bu  konuyu ele aldıklarını ve sorunu görüşmelerle çözüme kavuşturmak istediklerini  anlattı.

Toplantıda, Kuzey Kore konusunun da gündeme geldiğini belirten Mattis,  sorunu "mümkün olduğu" ölçüde ekonomik ve diplomatik süreçle çözmek  istediklerini, uluslararası toplumun Kuzey Kore'yi izole etmesinin ülkeyi  müzakere masasına çekebileceğini ifade etti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0