Dünya

28.12.2010 - 01:15 | Son Güncelleme: 28.12.2010-1:18

Putin’e muhalefetin diyeti hâlâ bitmedi

Rusya’da 2003 yılında siyasi nedenlerden tutuklanan milyarder işadamı Mikhail Khodorkovsky serbest kalmasına bir yıl kala ikinci bir davadan tekrar hüküm giydi. ABD ve Avrupa kararı kınadı

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Rusya’da Sovyetler Birliği sonrası dönemin en önemli davalarından birinden beklenen sonuç çıktı. Rusya’nın en zengin işadamıyken dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla tutuklanan Mikhail Khodorkovsky, serbest kalmasına bir yıl kala ikinci kez hüküm giydi. YUKOS petrol şirketinin ortağı Khodorkovsky, 2003 yılında politikaya gireceğini açıkladıktan kısa süre sonra bir iş toplantısına giderken ortağı Platon Lebedev ile birlikte tutuklandı.
Dolandırıcılık suçuyla mahkemeye çıkarılan Khodorkovsky, muhaliflerin ve Batı’nın adil yargılanmadığı konusundaki tüm itirazlarına rağmen 8 yıl hapis cezası aldı. Normal şartlarda gelecek yıl serbest kalması gereken Khodorkovsky’nin 2012 seçimlerine girme ihtimali ise Kremlin’i tekrar harekete geçirdi. 

2017’ye kadar hapiste kalabilir
Khodorkovsky ve ortağı Lebedev  hakkında geçen yıl “1998-2003 yılları arasında 23.5 milyar dolar ve 218 milyon tonluk petrolü zimmetine geçirme” suçundan ikinci bir dava açıldı. Bugüne kadar Khodorkovsky’yi eleştirenlerin dahi haksız bulduğu davanın sonucu dün açıklandı. Mahkeme, Khodorkovsky’yi suçlu buldu. Yargıç, “Bay Khodorkovsky ve Lebedev bir grup insanla işbirliği yaparak ve pozisyonlarını kullanarak dolandırıcılık yaptı” sözleriyle kararını açıklarken, iki işadamı salondaki cam hücrenin arkasında ifadelerini hiç bozmadan oturdu. Khodorkovsky elindeki kağıtları incelerken Lebedev kitabını okumaya devam etti. Khodorkovsky’nin cezası henüz açıklanmadı, ancak bu ikinci hükümle birlikte en az 2017 yılına kadar hapiste kalma ihtimali gündeme geldi. 

Clinton ve Westerwelle’den sert tepki
Kararın ardından ABD, Almanya ve Fransa gibi ülkelerden Rusya’ya büyük tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Karar Rusya’da yargının seçici davrandığı yönünde ciddi soru işaretleri yaratıyor” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise, “Rusya için geriye doğru bir adım” yorumunu yaptı. Avrupa Birliği (AB) ise Rusya’nın uluslararası insan haklarına saygı duymasını beklediklerini ve davanın kalanını çok yakından takip edeceklerini söyledi.  Rusya’nın en ünlü insan hakları savunucularından Lyudmila Alexeyeva, “Bu sonucu bekliyordum, ama yine de kızdım. Yargıcın serbest bırakma kararı verebilmesi için kahraman olması gerekirdi” dedi.
Rusya’da birçok muhalif Khodorkovsky’nin 2003 yılında tutuklanmasında ve dün ikinci kez hüküm giymesinde Rusya’nın eski Devlet Başkanı ve mevcut Başbakanı Vladimir Putin’in rolü olduğunu düşünüyor. Khodorkovsky’nin 2012 seçimlerinden önce serbest kalmasını önlemek için açıldığı düşünülen ikinci dava, Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in yönetiminde yargının ne kadar bağımsızlaştığının sınavı olarak görülüyordu.

Mahkemenin önünde biriken yüzlerce muhalif, Khodorkovsky’nin adil yargılanmadığını söyleyerek “Putin’siz Rusya” ve “Polis devletine hayır” sloganları attı. Olaylarda en az 20 kişi tutuklandı.

 

Dünyanın en zengin 16’ncı kişisiydi
Mikhail Khodorkovsky, 1963 yılında Moskova’da doğdu. 1987’de Gorbaçov’un reformlar dönemi süresince Komünist Gençlik Birliği Komsomol ile olan bağlarını ülkenin ilk özel şirketlerini kurmak için kullandı.  Bilgisayar, alkol ve diğer ürünleri Rusya’ya ithal ederek satışını da üstlendi. Elde ettiği kârı kullanarak, Rusya ’nın ilk özel bankalarından birinin büyümesine yatırım yaptı. Ardından işi genişleterek YUKOS petrol şirketinin hisselerinin yüzde 78’ini satın aldı. Khodorkovsky 15 milyar dolarlık servetiyle 2004 yılında Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 16’ncı kişisi seçildi. Tutuklandığında Rusya’da en az iki muhalif partiyi maddi olarak destekliyordu.


Etiketler: ABD, Forbes
Kara ile suyun birleştiği yere ne denir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.