15.08.2008 03:37 | Son Güncelleme:
MUSA KESLER İstanbul

Putin’in adamları Ergenekon dosyasında

Savcılığın isteği üzerine bilgi notu hazırlayan MİT, Perinçek’in temas halinde bulunduğu Aleksandr Dugin ile Aleksi Kornikov isimli iki Rus için ‘Putin’e yakın’ ifadesini kullandı

Putin’in adamları Ergenekon dosyasında

Ergenekon soruşturması yürüten savcılığın, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in sürekli temas halinde bulunduğu Aleksandr Dugin ve Aleksi Kornikov isimli iki Rus’u da inceleme altına aldığı ortaya çıktı. Gönderilen MİT belgesine göre, Dugin, Rusya Başbakanı Putin’e yakın bir isim. Kornikov ise emekli general ve istihbaratçı.
Ergenekon iddianamesinin önceki gün dağıtılan eklerinde yer alan bir MİT belgesine göre, soruşturmayı yüreten savcılık Perinçek’le ilişki içinde olduğu tespit edilen Aleksandr Dugin ve Aleksi Kornikov hakkında bilgi istedi. MİT ise yaptığı araştırma sonucunda, Dugin’in Putin’e yakın bir kişi olduğunu, Kornikov’un ise Rusya’da bir askeri okulun istihbarat bölüm başkanlığını yaptığını savcılığa bildirdi. MİT, Dugin’in ilişkide olduğu kişileri ve faaliyetlerini de bilgi notuna ekledi.
Rusya‘nın öncülüğünde “Avrasya Birliği” kurmak için başlatılan Avrasya Hareketi’nin lideri olan Dugin’in Ergenekon operasyonuyla ilgili olarak Rus medyasına, “Türkiye’de Rusya yandaşı bir çevreye yönelik bu hareket, kimin dost kimin düşman olduğunu göstermiştir. Rusya’nın bu meydan okumaya cevap vermesi gerekir” şeklinde açıklama yaptığı da MİT’in bilgi notunda yer aldı.  Bilgi notuna Dugin ve Perinçek’i yan yana gösteren fotoğraflar da eklendi. Bilgi notunun MİT kaynaklarından ve açık kaynaklardan derlendiği belirtildi. Bilgi notundeki kayıtlara göre, MİT özellikle Dugin’i 2004 yılından itibaren yakın takibe almış.

Avrasya Hareketi lideri
MİT’İN Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz’e gönderdiği 6 sayfalık bilgi notunda Dugin ve Kornikov ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:
Aleksandr Dugin, ABD karşıtlığı ve anti emperyalizm düşüncesini savunan, temelde Rusya Federasyonu (RF) ile birlikte Avrasya Birliği’nin kurulmasını hedefleyen Avrasya Hareketi’nin lideri ve ‘Avrasya Jeopolitiği’ yaklaşımının tasarımcısı... Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakınlığıyla tanınıyor.
Bilgi notunda Aleksi Kornikov’un 2003-2004  yıllarında İşçi Partisi’nde çeşitli yazı ve makalelere konu olduğu anlatıldı. Söz konusu yazılara göre Kornikov’un emekli general ve eski istihbaratçı olduğu, Moskova Üniversitesi Krasnoja Cvezda Askeri Okulu İstihbarat Bölümü Başkanlığı ve Türkiye-Rusya Federasyonu Askeri İlişkiler Danışmanlığı görevlerinde bulunduğu, Rusya Federasyonu’ndaki Avrasya Hareketi’nin içinde yer aldığı bilgileri yer aldı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5