05.10.2017 15:03 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Moskova'da tarihi anlar! S-400 ve milyar dolarlık fonda anlaşma...

Tahttaki bir Suudi Arabistan Kralı'nın Rusya'ya yaptığı ilk resmi ziyarette Kral Selman ve Putin görüştü. İki ülke, 1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu kurulması ve S-400 hva savunma sistemi konusunda anlaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile Moskova'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından Rusya ve Suudi Arabistan, 1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu için anlaşma imzaladı. Dubai merkezli Arabiya TV’ye göre, Suudi Arabistan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması için de mutabakata varıldı.

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Kral Selman, Irak’ın ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi. İran’ın Ortadoğu’yu değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmesini istediklerini vurguladı.

Myanmar’dan kaçmak zorunda kalan Arakanlı Rohingya Müslümanlarını da hatırlatan Kral, uluslararası toplumun bu soruna müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

İki lider, dünya petrol piyasasınıın istikrarı için birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti. 

Putin de "Bu, ikili ilişkiler tarihinde Suudi Arabistan Kralı'nın Rusya'ya yaptığı ilk ziyaret. Bu ziyaret, başlı başına dönüm niteliğinde bir gelişme. İlişkilerimiz son derece büyük bir tarihe sahip" dedi.

Rus lider, Kral Selman'ın Suudi Arabistan'ı ziyaret etme çağrısına olumlu yanıt verdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0