16.08.2012 02:30 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER

PYD: Davutoğlu ile görüşmeye hazırız

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin Eş?başkanı Salih Muhammed, Türkiye’ye sıcak mesajlar göndererek Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşebileceklerini söyledi

PKK’nın Suriye kolu olarak nitelendirilen Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Muhammed Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi’ne (IMPR) verdiği röportajda Türkiye’ye sıcak mesajlar gönderdi.
PYD, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine bağlı askerlerin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi sonrasında bu bölgede yönetimi ele almıştı. PKK’nın PYD’nin kontrolündeki bu yerleşim birimlerinden Türkiye’ye saldırmasının mümkün olup olmadığının sorulması üzerine Müslim, “Bu konuda bizim görüşümüz nettir. Bizim taraftan Türkiye’ye ateş edilmez. Bunu daha açık nasıl ifade edebilirim. Size garanti veririm ki silahlı milis güçler ya da emniyet güçlerinden Türkiye’ye yönelik bir kurşun bile sıkılmayacaktır. Biz halkımızı ya da gençlerimizi öyle yetiştirmedik. Hiçbir zaman Türkiye korkusu ve nefreti ile büyütmedik. Bu topraklarda birlikte barış içinde yaşamak istiyoruz” dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ya da başka bir Türk yetkiliyle görüşmeye her zaman hazır olduklarını belirten Müslim, “Bizler hiçbir zaman Türk halkına karşı olmadık. Bölgede aynı topraklarda birlikte yaşıyoruz ve tarihsel ilişkilerimiz çok gerilere gitmektedir. Bakın Osmanlı arşivlerine o dönemde Suriye Kürtleri Kürt beyleri ve valilerin yönettiğini göreceksiniz” diye konuştu. PKK ile hiçbir organik bağları bulunmadığını yineleyen Müslim “PKK ile bir ilişkimiz olsaydı bunu açık bir şekilde söylerdik.
Bunun için kimseden de çekinmezdik. Ancak gerçeği öyle Türkiye basınında Suriye’yi görmeden, Suriye Kürtlerinin mücadelesini okumadan yazılıp çizildiği gibi değil. Ancak tüm bunlara rağmen ister düşünce olarak isterse de felsefik olarak kim bizi PKK’nın Suriye kolu olarak yorumluyorsa da yorumlasın. Ancak gerçeği PYD’nin PKK ile organik bir bağının olmadığıdır. Ayrıca bizim organik bir bağımız da olmayacak” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler