Gündem
29.07.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 29.07.2012-2:30

PYD çatışmaları izliyor!

Suriye’de Türkiye’nin sınırına yakın yerleşim birimlerine yerleşen Kürtler, yaşanan şiddetli çatışmaları sadece izlemekle yetiniyor

Sitene Ekle

Milliyet Suriye'de - Namık Durukan

Suriye’de Esad güçlerinin çekildiği Türkiye sınırındaki Kürt kentlerinde yönetim ve güvenliği, aralarında PYD’nin de yer aldığı 16 Kürt oluşumu ve sivil toplum örgütlerini barındıran Tev-Dem ve Kürt Savunma Birlikleri sağlıyor.
Bölgede, “Kürt devleti” denemesi yapıldığı iddiaları Türkiye tarafından yakından izlenirken, bölgenin kontrolünü sağlayan PYD, Suriye’de sadece “demokratik özerklik” amaçladığını sık sık vurgulama gereği duyuyor.
Kürt bölgelerinde ise son günlerde “Öcalan’a özgürlük” gösterileri yapılıyor. Mardin Nusaybin ilçesi karşısındaki Kamışlı, Mardin’in karşısında yer alan Amude ve diğer birçok Kürt yerleşim biriminde önceki gün ve dün Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmemesinin yıldönümü nedeniyle büyük protesto gösterileri yapıldı.Esad sonrası için çalışıyorlar
Suriye’de Esad güçleriyle Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmalar Halep ve civarında yoğunlaşırken, Türkiye sınırındaki Kürt kentlerinde sessiz bekleyiş sürüyor. Kürt cephesi şimdilik sadece muhaliflerle Suriye ordusu arasındaki çatışmaları izlemekle yetiniyor. Diğer taraftan bölgede Esad sonrası oluşacak yönetim boşluğunu gidermek için ortak çözüm aranıyor.
Özellikle Kamışlı’da yönetimin tamamen olmasa da büyük oranda Kürtlerin denetiminde olduğu gözleniyor. Suriye güçleri ise görüntü olarak varlığını sürdürüyor.
Buna rağmen istihbarat güçleri ve ordu birlikleri, kentin bazı bölgeleri ile yollarda denetim yapabiliyor. Esad güçleri genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkıyor. Bu nedenle bölge halkı akşam saatlerinde dışarıya çıkmamaya dikkat ediyor. Suriye istihbarat örgütünün ise bölgedeki gelişmeleri düzenli olarak Şam’a aktarıyor.

Sınıra Kürt bayrağı
Amude’nin yanı sıra Kızıltepe ilçesinin karşısındaki Dırbesiye ilçesinde Türkiye’den çıplak gözle görülecek hakim tepelere ve evlere  Kürt bayrakları ile Kürtlerin birliğini simgeleyen bayrakların asılması dikkati çekti.
Amude kasabasına giriş-çıkışlar Sivil Savunma Birlikleri tarafından kontrol ediliyor. Kamışlı-Amude karayolu üzerindeki Suriye karakolları ise olası bir çatışmaya hazırlık amacıyla kum torbaları ile çevrilmiş, eller tetikte bekliyor. İlçe merkezinde ise Baas istihbarat merkezleri ile karakollar Kürtler tarafından yakılarak kullanılamaz hale getirilmiş. Tahrip edilen binalardaki Esad resimleri boya ile kapatılmış.
 


Etiketler: haber, haberler, Londra 2012,
Bilgi YarışmasıCamide namaz kılan topluluğa ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Tuna Kiremitçi'nin eskiden solisti olduğu grubun adı nedir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX