12.08.2017 22:05 | Son Güncelleme:
AA

Rabia Meydanı’nda olanlar eşi  görülmemiş bir katliamdır

Mısır’da, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik  Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Başkan  Yardımcısı İsam el-Aryan ve askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı  Muhammed Mursi’nin oğlu Usame ile 737 sanığın yargılandığı ve kamuoyunda "Rabia  Meydanı’ndaki gösterilerin dağıtılması" olarak bilinen davanın görülmesine bugün  devam edildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Kahire’nin güneyinde  yer alan Tura bölgesindeki Polis Akademisi’nde görülen davada, mahkeme heyetinin  kendisine izin vermesi üzere söz alan HAP Başkan Yardımcısı Aryan, "Rabia  Meydanı’nda olanlar, Mısır tarihinde daha önce eşi görülmemiş bir katliamdır."  diyerek olayla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

Aryan, olaylar hakkında sorgulanmaları amacıyla eski geçici  Cumhurbaşkanı Adli Mansur, eski Başbakan Hazım el-Biblavi ve dönemin  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el-Beradii’nin çağrılmasını talep etti. 

Kahire Ceza Mahkemesi, tanıkların dinlenmesinin tamamlanması için  davayı 19 Ağustos’a erteledi. 

Devlete bağlı İnsan Hakları Ulusal Meclisi’ne göre, 14 Ağustos 2013’te  Kahire’nin Rabia Meydanı’nda meydana gelen olaylarda 8’i polis 632 kişi hayatını  kaybetmişti. 

Savcılık, davadaki sanıkları "Rabia Meydanı’nda silahlı toplanmayı  sağlamak ve ona katılmak, yolları kesmek, meydandaki vatandaşları dağıtmakla  görevli emniyet güçlerini kasten ve ısrarla öldürmek, ulaşımı engellemek" ile  suçluyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerİhvanRabia