18.03.2017 18:23 | Son Güncelleme:

Ramazan Bayramı ne zaman? (2017 Bayram tatili)

Ramazan ayı için artık geri sayım başladı. Üç ayların içinde yer alan Ramazan ayının sona ermesiyle Ramazan Bayramı kutlanacak. Tatil planı yapmak isteyen vatandaşlar Ramazan Bayramı ne zaman ve kaç gün sürecek sorusunun yanıtını merak ediyor.

İslam dünyasında üç ayların içinde yer alan Ramazan-ı Şerif ayı için artık kısa bir süre kaldı. Ramazan ayı içerisinde İslamın beş şartından biri olan Oruç ibadetide yer alıyor. İslam dünyasında büyük öneme sahip olan Ramazan ayının ardından dini bayramlarımızdan ilki olan Ramazan Bayramı tüm dünyada müslümanlar tarafından idrak edilecek. Peki 2017 yılında Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

Ramazan Bayramı, Hicret'in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Hz. Muhammed tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de onun tarafından yapıldı.

RAMAZAN BAYRAMI 2017 NE ZAMAN?

2017 yılı Ramazan Bayramı ne zaman sorusunun yanıtı belli oldu. 24 Haziran Cumartesi günü Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte 25 Haziran Pazar Günü Ramazan Bayramı'nın 1. günü olacak. 

27 MAYIS-2017        CUMARTESİ   RAMAZAN BAŞLANGICI
21 HAZİRAN-2017    ÇARŞAMBA    KADİR GECESİ
24 HAZİRAN-2017    CUMARTESİ    AREFE
25 HAZİRAN-2017    PAZAR            RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)
26 HAZİRAN-2017    PAZARTESİ     RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)
27 HAZİRAN-2017    SALI                RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMALARI

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı'nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.

Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.

Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar.

Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0