Rami Malek, Freddie'nin bakışlarına bir ay çalışmış

Mr.Robot'ta boş boş ve ifadesizce kameraya bakmaya alışmış olsa gerek Rami Malek, Bohemian Rhapsody filminde Freddie Mercury'i canlandırabilmek için epey uğraşmış. Bu beni hiç şaşırtmadı.

Rami Malek, Freddie'nin bakışlarına bir ay çalışmış

O boş bakışlar bir gün dolar

O boş bakışlar bir gün dolar

Mr. Robot'u izlediğimde içime fenalık gelmişti. Rami Malek böyle sanki ben onu rahatsız eden bir şey yapıyormuşum da yerinden kıpırdayıp bana cevap vermek istemiyormuşcasına bakıyordu. Boş, ifadesiz, sakin ama sıkıcı bakışlar. Kendisinin sosyal hayatında da böyle olup olmadığını düşünmüştüm. Bir fast food restoranına gidip hamburger siparişi verirken öyle baktığını, soğuk algınlığı geçirdiği hastanede doktora derdini anlatırken öyle baktığını... Gri tonlarda hava hep; bakışlarına baksanız.


 

İnsanın içine fenalık getiriyor adam. Bu yüzden iyi bir oyuncu olarak algılandığını düşündüm. Anlamlandıramadığımız şeylere hep "Herhalde çok iyi ki ben anlayamadım, müthiş bir entelektüel derinlik var burada" gözüyle bakıyoruz. Halbuki adam düpedüz boş bakıyor işte. Merhaba Rami Malek fanları, nasılsınız?

Mercury ciddi bir yük

Mercury ciddi bir yük

Bazı işlerde insanın üstüne ciddi bir yük biniveriyor. Önemli bir şarkıyı cover'lamak, önemli bir filmi tekrar çekmek ya da bir müzisyenin hayatını oynamak... Büyük cesaret gerektiren işler bunlar. Eh, Rami Malek Bohemian Rhapsody filmindeki Freddie Mercury rolünü kabul ederken bunu öngörmüş olmalı.

Yıllardır beklenen film kötü olsaydı, laneti o sette çalışan stajyer ışıkçıları bile bırakmazdı. Bu nedenle olsa gerek Rami Malek hummalı bir çalışmanın içine girmiş. Adamın ismini yazarken bile içim sıkılıyor, bir fenalık geliyor bana.

Mimiksiz adamın bir yılını da alır

Mimiksiz adamın bir yılını da alır

Rami Malek dünyanın neresinde duruyorsa, Freddie Mercury de tam aksi istikametinde duruyor gözümde. Beylikdüzü'nden kalkıp Kurtköy'e kim gidecek Allah aşkınıza? Rami Malek yukarıda bahsettiğim gibi "Durgunsun sular gibi, içli duygular gibi" bir insanken Freddie Mercury hayatındaki her şeyi büyük büyük yaşıyor. Bohemian Rhapsody'de de görüyoruz bunu.

Freddie'nin ışığını yaratan şey, büyük ve görkemli hareketleri. Hep büyük oynuyor. Hayatı da, sahneyi de, müziği de. Nitekim Rami Malek'in öğrenmesi gereken şey de buydu. Replik ezberlemek değil, Freddie'yi yaşamayı öğrenmek.

Rami Malek, Freddie Mercury'nin jest ve mimiklerini bir ay çalıştığını söylüyor ama, az daha mimiksiz olsa bir yıl çalışması gerekirdi.

Dönemi anlamak için

Dönemi anlamak için

Rami Malek Freddie'yi çalışmakla kalmamış, kendisinden önceki nesli anlayabilmek için büsbütün kazı çalışmasına girmiş, “Sadece Mercury değil, ona ilham olan isimler; David Bowie, Mick Jagger, Jimmi Hendrix, Aretha Franklin’i de en az Mercury kadar inceledim” demiş. İşini iyi yapmak istediği ortada.

Hiç yoktan çözmüş

Hiç yoktan çözmüş

Rami Malek'in oyunculuğunu genel olarak beğenmesem ve oynadığı Mr.Robot isimli yapımın günümüz vasat övme çağından kaynaklı şöhretini oldukça anlamsız bulsam da, işin açıkçası Freddie'yi layıkıyla oynayabilme çabasını beğendim. Uğraşmış, didinmiş, elinden geleni yapmış. Üstelik Mercury'i de anlamış, yaşadıklarını da. "Onun Queen öncesinde bile etkileyici bir hayatı vardı. Zanzibar’da doğmuş, Bombay’da okula gitmiş, ardından İngiltere’ye göçmüştü. Bu kişisel miras, onu bir yandan utangaç yaptı. Öte yandan güçlü karakterine zemin hazırladı” diyor misal.

Öyle bir ay çalışırsın işte

Öyle bir ay çalışırsın işte

Bir koca bölüm boyunca boş boş ekrana baktığın dizilerden sonra böyle koskocaman bir projeye girince ve Freddie Mercury gibi bir adamı canlandıracak noktaya gelirsen öyle bir ay boyu sırf mimik çalışırsın işte. Boş ifadelerini sevenler getirdi seni bir noktaya, sırtında taşıdı resmen insanlar Mr.Robot'u. Hem de hiç gerek yokken. Yine de iyi iş yapmışsın kendi adına. Tebrik ederim.

  

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel 

Bu makaleye ifade bırak