Rap'çiye 'çok konuşma' demek: Grammy'de Drake'in konuşması kesildi

2019 Grammy Ödülleri'ni geride bıraktık. Törende birçok hoş ve boş detay olsa da en akılda kalıcı olanlarından biri, Drake'in lafı uzatması yüzünden rejinin ünlü rap'çinin mikrofonunu kısması oldu. Cümle mühendisliği yaparak, derdini konuşarak anlatan adama 'çok konuşma' mesajı vermek de oldukça ironik.

Rap'çiye 'çok konuşma' demek: Grammy'de Drake'in konuşması kesildi

Törenin akıcılığını bozmamak

Dünyanın hiçbir yerindeki ödül törenlerinde artık uzun uzun konuşmalara müsaade edilmiyor. Herkesten kısa ve öz konuşması rica ediliyor. Eğer konuşan kişi sırf törene katılmak için binbir zorlukla oraya gelmiş, ayakta bile zor durabilen emektarlardan değilse hemen sözü kesiliyor.

Drake konuşmasında her ne kadar 'God's Plan' şarkısının ana fikrine uygun olarak sosyal mesajlar vermek istese de süre yetmedi. "İnsanlar kelime kelime sizin şarkılarınızı söylüyorsa, memleketinizde bir kahramansanız zaten kazanmışsınızdır. Yağmurda, karda çalışıp da zor şartlarda kazandıkları parayı sizin konserinize bilet almaya harcayan insanlar varsa kazanmışsınızdır. Size yemin ederim, bu ödülü burada almanıza gerek yok. Siz zaten kazandınız. Ama..." dedikten sonra mikrofonu kapatılan Drake, bozuntuya vermedi.

Hayranları arkasında

Hayranları arkasında

Drake'in konuşmasının kesilmesinin ardından hayranları, YouTube yorumlarında ve fan sayfalarında Drake'in doğruları dile getirdiği için sözlerinin kesildiği görüşünü dile getirdiler. Grammy yayıncısının işine gelmediği için yayını kestiğini düşünüyorlar. Aynı zamanda Drake'in müzik endüstrisindeki diğer insanlardan farklı olduğunu, ihtiyacı olanlara yardım ettiğini, genç ve yetenekli müzisyenleri desteklediğini, duyarlı olduğunu dile getiriyorlar.
 

Drake'in konuşması Grammy hakkında söyledikleri yüzünden mi yoksa programın akıcılığını korumak için mi kesildi, bunun tartışması sürüyor. Fakat birçok ödül töreninde artık sunucuların konuklardan daha kısa konuşmalarını istediğini görmek mümkün. Altın Kelebek'te de istisnalar haricinde bunun örneklerini görmüştük.

Drake, patronunun odasında uyumakla ilgili bir anısını anlatsa sahnede kalmak için bir şansı olabilirdi belki de.

Ödül törenlerini neden izliyoruz?

Ödül törenlerini neden izliyoruz?

Oscar, Grammy, Emmy, Golden Globe ya da Altın Kelebek, Altın Portakal ödüllerini izleme nedenlerimiz neler? Sadece kimler ödül alacak heyecanını yaşamak mı?

Ödül heyecanı, elbette törenin odak noktası.

Fakat ödül törenleri aynı zamanda sevdiğimiz, takip ettiğimiz, belki de bizimle aynı dünya görüşünü paylaştığını düşündüğümüz ünlülerin cümlelerini duymak için bir fırsat. İdol olarak görülen, örnek alınan o kişinin ağzından kendi fikirlerimizi yansıtan birkaç cümle duymaktan daha güzel ne olabilir?

Güncel bir olayla, hayati sorunlarla ya da ödülle ilgili eğlenceli anılarla ilgili konuşmak neden törenin akıcılığına zeval getirsin? Ödül törenleri bir ünlünün gelip bir ünlünün gittiği transit sahne performansı değil. Akıcılık adına insanların cümlelerini boğazlarına dizmek bir hata. Boşboğazlık edenleri uygun bir üslupla göndermek kafi.

Hem yerel, hem de yurt dışında ödül törenlerinde görmek istediğimiz bu aslında.

Bu makaleye ifade bırak