Razer Ifrit inceleme: Alışılmışın dışında oyuncu kulaklığı

16.01.2019'de eklendi16.01.2019-14:02 'de güncellendi
Razer Ifrit, hem yayıncılar hem de oyuncular için tasarlanmış hafif bir kulaklık. Peki istediklerinizi veriyor mu ve aklınızdakileri bu kulaklıkla gerçekleştirebilecek misiniz?

Onur Binay/milliyet.com.tr

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, canlı yayın akışları büyük bir endüstri haline geldi. En sevdiğiniz internet kişiliğini Fortnite’da oynarken izlemek veya Overwatch’da lootbox'ları açmak neredeyse Oyunun kendisi kadar yaygın. Bu nedenle çevre birimlerin sürekli sahneye gelmeleri de şaşırtıcı değil.

Razer Ifrit, sadece bu amaç için tasarlanmış kulak içi kulaklık. Eğlenirken iyi oynamanıza izin veren hafif ve konforlu bir tasarıma sahip. Ne yazık ki, başarısız olduğu alanlar da var.

Razer'in yeni bir şeyi denemesi övgüye değer olsa da sıra dışı tasarımı, Ifrit'in önemli alanlarda geride kalmasına neden oluyor. 

Hafif ama kullanımı rahat mı?

Razer'in Ifrit ile minimalist bir estetik arayışına girmeye çalıştığı ve bir hava trafik kontrol kulesinde göreceğiniz bir kulaklığı taklit etmeye çalıştığı açık.

Kulaklık setinin çerçevesi, kafanız ve kulaklarınıza dayanacak şekilde tasarlanmış plastikten yapılmış. Çok hafif olduğundan Ifrit'in rahat ettireceğini bekleyebilirsiniz ama durum öyle değil. Takmak ve çıkarmak bazen zor olabiliyor. Uzun süre giyildiğinde de başınızın bazı bölümlerini sıkabilir.

Bu yüzden Ifrit hafif ve şaşırtıcı derecede dayanıklı olsa da, Razer'in daha büyük kulaklıkları kadar konforlu ya da sezgisel değil. 

Kulaklıkları birbirine bağlayan çok ince ve dar bir tel göreceksiniz. Başınız ne kadar büyük olursa olsun, kafanızın etrafında aşırı kablo varmış gibi hissetmeden kulaklarınıza kolayca ulaşabiliyor. Kulaklıkta, daha iyi sızdırmazlık ve daha yüksek izolasyon seviyeleri için çift katmanlı kulaklık uçları kullanılıyor. Müzik dinliyor, oyun oynuyor veya video izliyorsanız, birisi yanınızda yüksek sesle çığlık atmadığı sürece etrafınızda olup bitenleri duymayabilirsiniz.

Bunlar size uymuyorsa, Razer ayrıca değişik ebatlarda yedek kulak uçlarını da sizlere sunuyor. Kulaklıkların arkasında Razer'ın parlak yılan logosunu de göreceksiniz. 

Tabii ki, bir oyun kulaklığı mikrofonsuz tamamlanmış sayılmaz. Razer Ifrit’in sol tarafında kondansatör mikrofon bulunuyor.Bunu sağ tarafa koyamıyorsunuz. Çünkü, mikrofon sökülemiyor.

Ifrit, yeni Razer USB Audio Enhancer ile birlikte geliyor. Bu ik bakışta bir flash sürücü gibi gözükebilir. Üstünde sessiz bir düğme, yan tarafında ses tuşları ve önünde iki adet 3.5mm ses girişi var.

Buradaki fikir Razer Ifrit'i 3,5 mm jak ve ardından Audio Enhancer’ı PC'nize veya konsolunuza bağlayarak kullanmak. İsterseniz bunu reddedebilir ve doğrudan 3,5 mm jak üzerinden bağlayabilirsiniz. Razer, en iyi deneyim için mümkün olan her yerde Audio Enhancer’ı kullanmanızı öneriyor.

Geleneksel oyun kulaklıklarındaki sürücüler yerine, Razer Ifrit'in iki adet kulak içi kulaklığı var. Ses kalitesi harika, ancak bunları çerçeveden ayırıp kullanmanın bir yolu olmadığını unutmayın.

Yayına girmeyenler, burada kolay takılan, kullanımı kolay ve ses geliştirici tarafından daha da iyi hale getirilmiş sağlam bir kulaklık setine sahip olabilirler.

Geleneksel kulaklıklı mikrofon seti görünümünü gerçekten istiyorsanız, buradaki tasarım zevklerinize uygun olmayabilir. 

Ses konusuna geçelim

Ses açısından, kulaklık oldukça net. Ifrit, eylemden rahatsız olabilecek arka plan gürültüsünü engelleme konusunda harika bir iş çıkaran belirgin baslar ile, şaşırtıcı miktarda bir dinamizm sunuyor.

İçerik ne olursa olsun - oyun, film, TV şovu - adımlardan tutun gök gürültüsün kadar, Razer Ifrit ile şaşırtıcı derecede net bir şekilde gösteriliyor. Yayın açmayan oyuncular için bile hoşlarına gidecek çok şey var.

Mikrofon da muhteşem. Arkadaşlarım beni yüksek sesle ve net olarak duyuyorlardı. Arkaplan gürültüsü minimumda tutuluyordu.

Razer USB Audio Enhancer hakkında gerçekten sevdiğim şeylerden biri, mikrofon desteği ile birlikte, aynı anda iki adet 3.5mm kulaklığı kullanabilmek. Buradaki fikir iki Razer Ifrit oyun kulaklığı kullanmak olsa da, 3,5 mm jak kullandığı sürece herhangi bir kulaklığı kullanabilirsiniz. HyperX Cloud Alpha ile test ettim ve mükemmel çalışıyor.

Aynı odada bir arkadaşınızla oynuyorsanız, Ifrit, her iki tarafta da ses kalitesini kaybetmeden ikinci bir kulaklığı Audio Enhancer aracılığıyla takma imkanı sunuyor.

Örneğin, call of duty: Black Ops 4’ü bölmeli ekranda oynuyor ve ikiniz de arkadaşlarınızla konuşmak istiyorsunuz. O zaman tam olarak bunu yapabilir, eylemin sesini dokunmadan bırakabilirsiniz. Harika bir fikir, ancak kendimi düzenli olarak kullanırken gördüğüm bir şey değil.

PC'de 3,5 mm jakı veya USB'yi kullanmakta özgürsünüz, ancak diğer cihazlarda aynı durum söz konusu değil. Nintendo Switch ve akıllı telefonlar söz konusu olduğunda 3,5 mm'lik jakı kullanmanız gerekecek ve gayet iyi çalışıyor. Hem ses hem de mikrofon sorunsuz çalışıyor. PS4'te ise, Razer USB Audio Enhancer'i kullanmalısınız. Sonuca bağlıyorum

Ifrıt’te Razer'ın etkileyici mikrofon ve sunulan üstü düzey ses kalitesini inkar etmek mümkün değil. Bu anlamda, markadan ne beklediğinizi tam olarak anlatan bir Razer ürünü.

Razer Ifrit, diğer kulaklıklardan farklı olarak, benzersiz bir ürün. Daha düşük profilli bir görünüme sahip ve kafanızda fazla yer kaplamıyor. Kafanızda fazladan ağırlık oluşturmuyor ve saçınızı çekip sizi rahatsız etmiyor.

Uzun saatler boyunca giymek rahat. Oyun oturumlarınız sırasında daha az ısınma ve terlemeye neden oluyor. Klima açıkken bile, normal kulaklıklar bir süre sonra oldukça ısınabilir. Razer Ifrit'ın kafanız da olduğunu bir süre unutabilirsiniz.

Ancak düzenli olarak kafamdan kayıyordu. Kulaklık ve mikrofonun çıkarılmaması ise hayal kırıklığı yaratıyor.

Katlanamayan tasarımdan ortalama mikrofon kalitesine, bugün oyuncular için çok iyi bir seçenek haline getirmek için üzerinde çalışılması gereken bazı alanları var.

Ses kalitesi gelince, üst düzey baslar olmadan şaşırtıcı derecede net. Müzik dinlemek zevkli. Ses, dengeli bir şekilde üretiliyor. Oyunlarda kullanıldığında pek çok ayrıntıyı yakalayabilirsiniz. Hareketi, patlamaları ve daha fazlasını net bir şekilde duyabilirsiniz. Ancak, ses seviyesi yüzünden oyun içi sesler bazen biraz tuhaf gelebiliyor.

Birkaç probleme rağmen Razer Ifrıt, alışılmadık şeyler isteyenler için uygun bir kulaklık. 

Razer Ifrıt’e piyasada yaklaşık 780 TL’ye sahip olabilirsiniz.

ARTILARI

 • Hafif tasarım
 • Dayanıklı malzeme
 • Üst düzey ses
 • Uzun saatler boyunca giymek için rahat 
 • Müzik, film ve oyun için mükemmel ses üretimi 
 • Değişik boyutlarda yedek kulak uçlarıyla birlikte geliyor 
 • Çoklu platform uyumluluğu (USB ve 3.5mm jakı) 
 • Razer USB Audio Enhancer kulaklığa çok yönlülük katıyor

EKSİLERİ

 • Katlanamıyor
 • Özelleştirme eksikliği 
 • Kötü temel estetik
 • Mikrofon sökülemiyor