Recep İvedik'i 3,5 milyon euro'ya satın alırsa Netflix'in karizması çizilir mi?

Recep İvedik'i beğenmek ve beğenmemek ayrı konu, ülkenin sinema dinamikleri üzerinden Recep İvedik'e bakmak ayrı konu. Netflix'in Recep İvedik 6 için yaptığı 3.5 milyon euro'luk teklif, oldukça yerinde ve mantıklı. Üzerine konuşulması gereken çok fazla şey de içeriyor.

Recep İvedik'i 3,5 milyon euro'ya satın alırsa Netflix'in karizması çizilir mi?

En çok izlenen film

En çok izlenen film

Recep İvedik serisi, başlı başına bir pazarlama başarısı. Serinin en az izlenen filmi bile 3.3 milyon kişiyi sinema salonlarına çekti. Son filmi ise 7.4 milyon izleyiciyle, tüm zamanların en çok izlenen sinema filmi oldu.

Tüm zamanların en çok izlenen 10 filmi listesinde üç adet Recep İvedik filmi görüyoruz. Türk sinema tarihinin en başarılı projelerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Potansiyeli çok büyük

Potansiyeli çok büyük

İzleyici potansiyeli yadsınamayacak düzeyde. Bugün altıncı filmi vizyona girse, haftaiçi-hafta sonu fark etmeden sinema salonları dolup taşacak. Gerçek bir popüler figür, üzerine çokça tartışılan ve görece yeni bir tipleme Recep İvedik. Filmin başında da bitişinde de vaat ettiği şeylere uyuyor, ne daha fazlasını ne de daha azını veriyor. Vaeetlerin size uyup uymaması da Şahan Gökbakar ve Recep İvedik'in de pek umrunda değil. 

Dijitale giden süreç

Dijitale giden süreç

Türk sinemasının dijitale entegre olma süreci devam ederken, bu süreçte yaşanan her şey öyle ya da böyle akılda kalıyor. Özellikle Netflix'in yasal streaming (ya da video on demand) kültürünü yaygınlaştırabilmek için Türkiye'de çıktığı yol, yeni bir dönemin başlamasını sağladı.

Kataloglarının tatmin edici olup olmaması, beğenilip beğenilmemesi gibi faktörler bir yana, Netflix ve rakiplerinin yeni bir dizi-film kültürü oturtmak için attığı adımlar ilgiyle izleniyor.
Bu süreçte ve son günlerde yaşanan Organize İşler: Sazan Sarmalı filminin Netflix tarafından satın alınıp sinemalarda gösterimi devam ederken yayımlanmaya başlaması, önemli ve taşları yerinden oynatan bir gelişmeydi. 

Herkese anlatabilmek için

Herkese anlatabilmek için

Türkiye'de telif hakkı gibi tartışmalar çok yeni, sinema filmi ve müzik gibi şeylere erişebilmek için bir abonelik ödemesi yapmak daha da yeni.

Spotify'ın açtığı yoldan kendisine yeni bir şerit belirleyerek ülkeye dahil olmaya çalışan Netflix ve diğer dijital platformların temel amacı, aylık abonelik sisteminin mantığını ve bu sistenin kazançlarını daha önce hiç streaming için para ödememiş olanlara anlatabilmek...

Tercih edilebilirliği sorgulanacak

Tercih edilebilirliği sorgulanacak

Bu noktada elbette, Netflix ve geri kalan tüm streaming platformları, Türkiye'de ilgi çekecek film ve dizilerle kullanıcıları kendisine çekmeye çalışıyor.

Sinema salonlarının içeriği olan filmler ve televizyonların içeriği olan diziler, bir arada bu platformlara giriyor.

Katalogları bu şekilde büyümeye devam ederse ve Organize İşler: Sazan Sarmalı olayında olduğu gibi çeşitli büyük hamleleri atarlarsa da sinema salonunda film izlemenin tercih edilebilirliği hakkında izleyicinin düşünmesini sağlayacaklar.

Tek filmlik üyelikler sürüyor

Tek filmlik üyelikler sürüyor

Tüm streaming platformları "Bu film bizde" ya da "Bu dizi bizde" diyebilmek için birbiriyle yarışıyor. Bu noktada elbette, bir film ya da dizi için üye olmak gibi yeni refleksler geliştiriyor izleyici. Fakat tabii, o üyelik tek bir içerikle sınırlı kalmıyor ve katalog keşifleri başlıyor.

Organize İşler: Sazan Sarmalı gibi hamleler, izleyicinin bu refleksini harekete geçirmeyi amaçlıyor. Nitekim, Netflix'in son hamlesi de yine bu reflekse yönelik.

İddialar çok ciddi

İddialar çok ciddi

Eğer iddialar doğruysa şirket, Recep İvedik 6'nın yayın hakları için 3.4 milyon euro teklif etmiş.

Tek film için bu kadar büyük bir teklif yapıldığı iddiası, gündemi bir anda salladı ve işin açıkçası tartışılmayacak bir iddia da değil. "Bu kadar para verilir mi?" gibi argümanlardan tutun, "Recep İvedik'i istemiyoruz" gibi sert tepkilere kadar pek çok yorumla karşılaşıldı sosyal medyada.

Gökbakar'dan açıklama yok

Gökbakar'dan açıklama yok

Henüz Şahan Gökbakar ve Netflix cephelerinden açıklama yok. Fakat görünen o ki, bu iddia bile streaming sektörüne olan ilginin daha da büyümesine ve konuya hakim olmayan kişilerce keşfedilmesine olanak sağladı.

Şimdilik, tek başına yeterli bir çıktı bu. Netflix, bahsi geçen parayı teklif edip gerçekten o miktarda bir yatırımı tek bir filme yapacaksa da getiri ve götürüleri elbette filmin platforma girmesinden sonra konuşulacaktır.

Her kaliteden içerik

Her kaliteden içerik

Streaming platformları da tıpkı televizyon kanalları gibi çeşitlilik sunmaya gayret ediyor. Bir festival filmi izleyicisi ile standart bir popüler film izleyicisini birlikte bünyesinde tutmak hepsi için birer hedef.

Bu nedenle, Recep İvedik'in o platformda bulunması ya da bulunacak olması bir tartışma konusu değil. Zaten içinde kalite konusunda zirveyi görmüş içerik de var, dibi görmüş içerik de. Mühim olan sizin hangisini izlemeyi seçtiğiniz...


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak