Recep İvedik 6'yı 'sabırsızlıkla' bekliyor muyuz?

2004 yılında Dikkat Şahan Çıkabilir programıyla Şahan Gökbakar’ı tanıdık. Adından söz ettiren Şahan zamanla o kadar ünlendir ki televizyon ekranlarından beyaz perdeye adım attı. Sinemaya da Recep İvedik’le girdi.

Recep İvedik 6'yı 'sabırsızlıkla' bekliyor muyuz?

Camda oturuyordu

Camda oturuyordu

Komşusu Halime Yıldız’la yaşadığı kavga ile gündeme gelmiştir Recep İvedik ilk kez. O günlerde Edirne’de oturan ve Halime’nin sepetini çekerek aşağı düşüren Recep İvedik, Engin Jurnal’in haber bülteninde ortaya çıkmıştı.

Yarışmaya katıldı

Yarışmaya katıldı

Karakter o kadar sevildi ki, Şahan Gökbakar, Recep İvedik’i Kim 500 Bin İstemez ki? yarışmasına dahil etti. Oradaki tepkileri adeta ‘içimizden’ biri gibi davrandı. Soruları tek tek bildi ve büyük ödülü kazandı ancak çıplak bir adamdan 500 bin almayı onuruna yediremedi ve parayı orada bıraktı.

Neden olmasın?

Neden olmasın?

Dikkat Şahan Çıkabilir’i bitiren Şahan Gökbakar birkaç yıl gündemden uzak durdu. Bu sırada ise Recep’i sinemaya hazırladı. 2008 yılında vizyona giren ilk film o kadar ilgi çekti ki ‘devamı’ da gelmeden olmazdı.

Neden bu kadar sevildi?

Neden bu kadar sevildi?

Birinci filmden sonra 2,3,4 ve 5. filmler devamında geldi. O kadar sevildi ki 26 milyondan fazla seyirciyi sinemaya çekti, dijital ortamlarda ise izlenme oranı her gün artıyor. Peki, neden bu kadar çok seviliyor Recep İvedik? İlk önce fütursuzca davranışları insanı çekiyor. Sonunu düşünmeden hareket ediyor. İçinden geldiği gibi davranıyor.

İyi mi kötü mü?

İyi mi kötü mü?

Bu kadar lambur lumbur davranan bir karakteri gerçek hayatta görmek ve tahammül etmek oldukça zor. Kaba saba bir tip sizin tepenizde saçma sapan hareketler yapsa eminim ki siz de bir yerden sonra çileden çıkarsanız. Ancak sevilmesinin bir sebebi içimizdeki bu ‘kaba’ adamın yapmak isteyip de yapamadıklarımızı göstermesi. Bir nevi içimizden biri.

İş ticarete mi döndü?

İş ticarete mi döndü?

1,2,3 derken Recep İvedik adeta ‘kült’ bir yapıma döndü ve FIFA veya PES gibi neredeyse her sene çıkan bir seriye dönüştü. Yukarıda da dediğim gibi 5 film 36 milyondan fazla izlendi. Şahan Gökbakar zeki adam, gördü altın yumurtlayan kazı işi devam ettirdi.

6. film de geliyor

6. film de geliyor

Bu defa yanlışlıkla Kenya’ya giden Recep İvedik’in maceralarını izleyeceğiz. Klasik bir senaryo, skeç tarzı olaylarla karşı karşıyayız gibi duruyor. Soğuk havaların da geleceği 8 Kasım’da seyircileri bekleyecek. Yüksek ihtimal yine rekora(!) imza atacak. Yine çok eleştirilecek yine çok izlenecek. Ne diyelim, Şahan bu işi biliyor.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak