Dünya

29.05.2008 - 03:46 | Son Güncelleme: 29.05.2008-3:48

Rehn’e laiklik sorgusu

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi, Karma Parlamento Komisyonu’nda kendisine yöneltilen, son zamanlarda Türkiye’ye önerdiği ‘demokratik laikliğin ne anlama geldiği’ şeklindeki soruları geçiştirdi

Sitene Ekle
Rehn’e laiklik sorgusu

Güven Özalp

AKP hakkında açılan kapatma davasının ardından Türkiye’nin olduğu kadar Avrupa’nın da gündemine giren laiklik konusu, Avrupa Parlamentosu’nda (AP)  masaya yatırıldı.
Karma Parlamento Komisyonu (KPK) oturumundan bu konuda çıkan ana mesajı ise “laikliğin vazgeçilmez olduğu ve demokrasiyle birlikte korunması gerektiği” oluşturdu. Zaman zaman laiklik konusunda yaptığı açıklamalarla eleştirilen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, son zamanlarda sıklıkla vurguladığı “demokratik laiklik” kavramının ne anlama geldiği konusunda sıkıştırıldı.

CHP’li milletvekilleri
CHP milletvekilleri Onur Öymen ve Algan Hacaloğlu, KPK’nın önceki günkü oturumuna katılan Rehn’in, “demokratik laiklik” söylemini eleştirdiler.
Öymen, “Sayın Rehn demokratik laiklikten bahsediyor. Sanki bazıları demokrasi yerine laikliği savunuyormuş gibi. Oysa Türkiye gibi halkı Müslüman olan ülkelerde laiklik yoksa demokrasi de yoktur. Laikliği savunmak demokrasiyi savunmak anlamına geliyor” dedi.
Hacaloğlu da Rehn’in laikliğe yaklaşımını eleştirerek, “Sizin mi kafanız karışık yoksa Türkiye’nin kafasını mı karıştırmaya çalışıyorsunuz?” sorusunu yöneltti. Rehn’in, diğer soruları yanıtlarken, “demokratik laiklik” konusuna değinmekten kaçınması dikkat çekti.
Laiklik, KPK’nın dünkü oturumunun da ana gündem maddesiydi. AP’nin Türkiye Raportörü Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten, hukukun üstünlüğü ilkesi ile sosyal ve siyasal diyaloğun önemine vurgu yaptı ve laiklik ilkesinin korunması gereğinin altını çizdi.
KPK Avrupa kanadı Başkanı Joost Lagendijk, demokrasi ve laiklik unsurlarının Türkiye’nin güçlü kozları olduğunu belirterek, bu iki unsur arasındaki dengenin korunmasının önemine vurgu yaptı. 

Yakış: Laiklik vazgeçilmez ilke
KPK Türk kanadı Başkanı AKP Milletvekili Yaşar Yakış da laikliği, “Türkiye’nin vazgeçilmez ilkesi” olarak tanımladı. Laikliğin Türkiye ve Türk toplumu açısından bir güvence unsuru olduğu da toplantıda dile getirilen görüşler arasında yer aldı ve bu ilkenin AP’nin de yakından ilgilendiği kadın hak ve özgürlükleri açısından önem taşıdığı kaydedildi.

 


Etiketler:
Eline geçeni zamansız ve ayırt etmeden yiyen kişiye ne denir?
©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.