Cumartesi

20.05.2017 - 02:30

Rejime pazar günü başlayın

Yaz yaklaşırken kilo vermek istiyorsanız, bu süreci keyifli bir oyuna çevirin. Üstelik bu sefer bir farklılık yapın ve rejime pazartesi günü değil, pazar günü başlayın

Sitene Ekle
İyilik & Sağlık  |  Metin Uyar metin.uyar@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Yaz yaklaşıyor. “Bu fazlalıklar nasıl gidecek?” diye düşünenlerdenseniz artık düşünmeyi bırakın ve değişim kararını alın. Üstelik bu sefer bir farklılık yapın ve rejime pazartesi günü değil, pazar günü başlayın. Yarın yani 21 Mayıs Avrupa Obezite Günü, sağlıklı beslenmeye ve daha çok egzersize başlamak için motive edici bir gün.

Avrupa Bölgesi’ndeki 46 ülkede yetişkinlerin yarısından fazlası obez veya fazla kilolu. Her üç kişiden birinin obez, birinin ise fazla kilolu olduğu ülkemiz, kilolu bireylerin oranı açısından Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sözleriyle “En kötü 10 ülke arasında”. Sağlık otoriteleri salgın halini alan ve kalp-damar hastalıklarından diyabete, bazı kanser türlerinden hipertansiyona pek çok hastalığa yol açan obeziteyle mücadele için eylem planları oluşturuyor. Oysa bu sorunla mücadelede önce siz değişime karar vermelisiniz ki hem kendi yaşamınıza hem de aileniz, çocuklarınız, sevgiliniz ve sevdiğiniz tüm insanların hayatına kaliteli günler kazandırabilesiniz.

Önemli bir bilgiyle başlayalım: Obezitenin en önemli nedenlerinden olan sağlıksız beslenme ve hareketsizlik, önlenebilir ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Yani ölümcül olan bu durum önlenebilir. Neler yapmanız gerektiğini bildiğinizi ama değişimin zor olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda sağlıklı yaşamı keyifli bir oyuna dönüştürün.

Yavaş yavaş değişim

Her oyun gibi bu oyunun da seviyeleri olduğunu hep aklınızda tutun. Yani bir anda en zorlu seviyeden başlarsanız muhtemelen sıkılacaksınız ve değişim kısa süreli bir çabanın başarısız sonucuna dönüşecek. Onun yerine alışkanlıklarınızı yavaş yavaş ve zamana yayarak değiştirmeye başlayın. Sağlıklı alışkanlıklar edinirken size keyif verecek olanlar önceliğiniz olsun. Örneğin oldukça lezzetli sebze ve meyvelerin tam mevsimiyken; zararlı atıştırmalıkların yerine en sevdiğiniz sebze ve meyveleri öğünlerinize daha çok dahil ederek değişime başlayabilirsiniz.

Daha aktif bir yaşama geçmek için ormanda, parkta veya deniz kenarında düzenli yürüyüşler için en uygun mevsimdeyiz. Pedometre takmanın da fiziksel aktivite düzeyini artırdığı pek çok araştırmayla ortaya konmuş. Hedef koyup hedeflerinize ne kadar yakın olduğunuzu ölçmek için akıllı telefonların sağlık uygulamalarından da yararlanabilirsiniz.

Wellness programlarını artırın

Gelişmiş ülkelerde global firmalar çalışanlarının sağlığını dolayısıyla mutluluğunu ve iş verimini artırmak için wellness (iyilik hali) programları düzenliyor. İnsanların zamanlarının büyük bir bölümünü işyerinde, çocuklarınsa okulda geçirdikleri düşünüldüğünde sağlıklı yiyeceklerin yer aldığı kafeteryalar, sağlıklı atıştırmalıkların bulunduğu otomatlar, meyve veya kuruyemiş seçeneklerinden oluşan ara öğün barları, ayakta yapılan toplantılar ve çalışma arkadaşlarıyla katılacağınız yürüyüş grupları gibi fiziksel aktiviteleri tasarlayacağınız bir sağlık takımını şirketinizde oluşturun. İmkanı olanlar için işyerine bisikletle gitmenin de tam zamanı. 

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.