Ordu

Yerel Haber
12 Eylül 2018 - 11:23

Rektör Yarılgaç, Elma Hasatına Katıldı

ORDU (AA) - Ordu Üniversitesi (ODÜ) Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın, Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Bahçesinde elma hasatına katıldığı bildirildi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada,12 dönüm arazi üzerine kurulu olan ve içerisinde fındık, elma, armut, kivi, ayva, kiraz ve vişne gibi 27 farklı türde meyvenin yetiştirildiği Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Bahçesinin 2015 yılında oluşturulduğu belirtildi.

Yetiştirilen türlerin çok hızlı bir süreç içerisinde meyve verdiği bahçede gerek il gerek bölge tarımına katkı sunacak çalışmalar gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, "2 dönüm üzerine kurulu, 75 yarı bodur ve 54 bodur elma ağacının yer aldığı elma bahçesinde yaklaşık 500 kilogramın üzerinde elma hasatı yapıldı. Bilimsel veriler, doğru teknikler ve yöntemler ışığında meyve yetiştiriciliğinin yapıldığı Araştırma ve Uygulama Bahçesinde önümüzdeki yıllarda 5 tona yakın elma üretimi bekleniyor." denildi.

Açıklamada, Rektör Yarılgaç'ın, bahçeyle ilgili Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam'dan bilgi aldığı kaydedildi.

Prof. Dr. Yarılgaç, söz konusu bahçenin, ürün çeşitliliği ile örnek bir uygulama alanı olduğunu ifade ederek, "Bahçemizde üretilen meyve türlerinin zenginliği Ordulu üreticiye özellikle fındık çerçevesinde alternatif bir çeşitlilik sunarak Ordu topraklarında ve iklim şartlarında çok sayıda meyve türünün yetiştirilebileceğini göstermektedir. Doğru aşılama ve yetiştirme yöntemleriyle bölge tarımına yeni türler kazandıran üniversitemiz il ve bölge tarımının gelişimine katkı sunmaktadır." dediği aktarıldı.

Etiketler: Ordu, İslam, Ordu Haberleri
OrduYerel Seçim Sonuçları

Ordu Hava Durumu

14°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.