Edirne

Yerel Haber
20 Eylül 2017 - 09:56

"Rengarenk" Projesi

Proje kapsamında kilim dokuma kursunu tamamlayan 21 kadın sertifikalarını aldı

EDİRNE (AA) - Edirne’de, "Rengarenk" projesi kapsamında dezavantajlı kadınlara yönelik düzenlenen kilim dokuma kursunu başarıyla tamamlayan 21 kadın sertifikalarını düzenlenen etkinlikle aldı.

Edirne Rotary Kulübü Derneği öncülüğünde Avrupa Birliği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mali Yardımlar Dairesinin "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi" hibe programı kapsamında hayata geçirilen "Rengarenk" projesinin kilim kursu bölümü, Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler'in de katılımıyla düzenlenen piknikle sona erdi.

Vali Yardımcısı Güler, Tunca Nehri kenarındaki bir tesiste düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, kadınların istihdamının arttırılmasına yönelik yapılan projelerin her zaman destekçisi olduklarını söyledi.

Toplum kalkınmasında en önemli unsur kadınların iş gücüne katılması olduğunu dile getiren Güler, şunları kaydetti:

"Özellikle kadınlarımızın toplum yaşamına ve iş yaşamına katılmasını önemsiyorum. Bu tür AB projelerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi için çaba sarf etmeliyiz. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu projelerin Edirnemizin sosyo-ekonomik hayatına pozitif katkılar yapmasını diliyorum. Kurs kapsamında kaliteli ürünler elde edilmiş. Kadınlarımızın kursu zevkle ve başarıyla tamamladığını görüyorum ve onları tebrik ediyorum."

Edirne Rotary Kulubü Başkanı İsmail Bilgi de proje kapsamında 21 kadınının kilim dokumacılığı ile bunun yanında çeşitli alanlarda 1 yıl boyunca eğitim gördüğünü belirtti.

Projenin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Bilgi, "Çul kilim dokuma kursu alan kadınlarımız Edirne'ye özgü bir zanaatı yeniden canlandırdı. Kadınlarımız usta ellerden eğitim aldı. Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma, Dayanışma ve Kalkınma Derneği ve Edirne Sanayici İş Adamları Derneği ortaklığında yaptığımız projede emekleri geçen herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi.

Etkinliğe, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı da katıldı.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.