Reynmen 'Hadise'sine 'skandal' denilebilir mi?

Reynmen'in 'Ela' şarkısı dijitalde patlamış durumda. Spotify'da 15 milyon kez dinlenen şarkı 83 milyon defa izlendi. Şarkıya kayıtsız kalmak imkânsızdı. Ama en bomba hareket Hadise'den geldi...

Reynmen 'Hadise'sine 'skandal' denilebilir mi?

Hollanda, Almanya ve Avusturya'da ses getirdi

Hollanda, Almanya ve Avusturya'da ses getirdi

Reynmen'in 'Ela' şarkısı -bir şekilde- sosyal medyada fenomen olmayı başardı. Spotify'da viral listesine girmesiyle birlikte şarkı birkaç Avrupa ülkesinin resmi single listesine de dahil oldu.

Almanya'da 51, Avusturya'da 61 numaradan resmi single listesine giren 'Ela', Hollanda'da ise ilk 100'ü kıl payı kaçırarak 110 numaraya kadar yükseldi.

Resmi single listelerine girmeyi başardı

Resmi single listelerine girmeyi başardı

Gayet Türkçe ve gayet yeni bir şarkının Avrupa'da Tarkan'ın ve Eurovision zamanında Sertab Erener'in yakaladığı başarıyı yakalaması oldukça sevindirici.

Fiziki satışların dibe vurmasından sonra yükselişe geçen dijital dünya single başarıları üzerinden ilerliyor.

Hangi dilde söylenirse söylensin, viral olmayı bir şekilde başaran bir şarkı küresel çapta adını duyuruyor.

'Ela' videosu çeken çekene...

'Ela' videosu çeken çekene...

Reynmen'in bu başarısının altında PR başarısı mı yatıyor, yoksa gerçekten takipçilerinin gücüyle mi 'bugünlere geldi' tam olarak bilemiyoruz. Ama niceliksel bir başarı var ve bu gerçeği kabul etmek lazım...

Özellikle de aralarında Hadise ve Ebru Polat gibi popçuların dahi 'Ela' eşliğinde videolar çekmesiyle birlikte Reynmen'in başarısı da adeta tescillenmiş oldu.

Reynmen, inkâr edilemez bir biçimde popüler kültür öğesi haline geldi.

"Yok artık" mı dedirtiyor?

"Yok artık" mı dedirtiyor?

Ancak bu isimler arasında tabii ki Hadise'nin çektiği video olay oldu. Hem 'ilk' olması hem de 'provokatif' bulunabilecek bir görsellik barındırması sayesidne Hadise'nin Reynmen şarkısı eşliğinde çektiği video gerçekten de ses getirdi.

Birçokları "Yok artık Hadise!" dese de bu videonun herhangi bir skandallık öğe taşıdığını düşünmüyorum.

Ancak tamamen başka bir sebepten ötürü Hadise açısından 'kaza' olarak yorumluyorum bu videoyu.

'Gurur savaşı' modunda

'Gurur savaşı' modunda

Bir kadın istediği kıyafetler eşliğinde, istediği şarkıyla dans eder. Artık 'kadın bedeni'yle hesaplaşmamız gerekiyor. Hadise, 'Sıfır Tolerans' videosundan sonra bu konuda 'gurur savaşı' içine girdi. Kendisine sempati duymayanların bile takdirini kazandı.

'Sıfır Tolerans' olayının üzerinden 1-1.5 yıl geçti ama Hadise hâlâ meselesinde istikrarlı, inatçı ve haklı olduğunu düşünüyor.

"Çok dekolte"lere daha fazla dekolte!

"Çok dekolte"lere daha fazla dekolte!

Hadise, kadın-erkek eşitliğini savunarak bir kadının da 'istediği şekilde' görünebileceğini savunuyor. Bir kadın güzel, genç, çekici olabilir. Düzgün ve iddialı fiziğini herkese göstermek, duyurmak da isteyebilir. Bu, kişinin kendi kararı.

Hadise'yi bu 'gurur savaşı'nda son derece haklı buluyorum. Hadise, istediği şekilde video çekebilir ve "Çok dekolte" eleştirilerini bir kat daha fazla 'dekolte'lerle eleştirebilir. Bu, Hadise'nin seçimi ve yöntemi.

Stratejik bir hata yaptı

Stratejik bir hata yaptı

Dolayısıyla ortada herhangi bir skandal görmüyorum bu videoda. Ebru Polat'ın, kendisini taklit edercesine ve tamamen başka bir niyetle Reynmen videosu çekmesi de zaten Hadise'nin 'yapmak istediği şeyde başarılı olduğunun kanıtı açıkçası...

Ancak Hadise açısından 'stratejik' bir kaza yaşanması bence daha çok ilgiyi hak ediyor.

'Duygusal' riske girecek bir kadın mı?

'Duygusal' riske girecek bir kadın mı?

Hadise'nin 'para' konularına ne kadar dikkatli davrandığını biliyoruz. Hatta kardeşi ve ablasıyla arasındaki gerginliğin de 'tamamen duygusal' olduğu çokça konuşulmuştu. Tam olarak bu kısma Molatik oldum işte...

Hadise gibi 3'ün 5'in hesabını yapabilen bir isim, nasıl olur da reklam yüzü olduğu firmanın en büyük rakibine dolaylı yoldan 'güzellik' yapabilir?

Reynmen'in 'Ela' şarkısı, Hadise'nin reklam anlaşması yaptığı firmanın en büyük rakibi tarafından kullanılmış bir şarkı. Hadise, reklam anlaşmasını çöpe atacak, böyle 'duygusal' bir riske girecek bir kadın mı? Oldukça şaşırtıcı...

Hadise, ateşle mi oynuyor?

Hadise, ateşle mi oynuyor?

İsteyen istediği şekilde konuyu 'müstehcenlik' düzeyinde tutsun, bana çok gereksizce bir tartışma geliyor. Hadise'nin 'stratejik hata' yapıp yapmamasıyla daha çok ilgileniyorum.

Hadise, "Geleceğin müziği: Rap" diye düşündüğü için mi maddi açıdan kayıp yaşamayı göze alıyor, reklam anlaşmasının bozulmasına göz yumuyor?

Hani daha büyük kazanmak için büyük kaybetmeyi mi seçiyor? Hadise, affedersiniz ama ateşle mi oynuyor? Yoksa hiç çaktırmayacak kadar idealist mi?

Hadise büyük oynuyor, kafa karıştırıyor

Hadise büyük oynuyor, kafa karıştırıyor

Bu da beni "Hadise, risk almayı seviyor" görüşüne yaklaştırıyor. Demek ki Hadise, özellikle de 'Sıfır Tolerans' döneminde suya atılan taş sayesinde başka bir kafaya geçiş yaptı. Ve devamı da geliyor, gelecek de.

Hadise, büyük oynuyor.

Sosyal medyayı onun kadar doğru kullanan bir isim yok bence. Ses getiriyor, kafa karıştırıyor. 

'Prenses' sound'undan da kurtulursa...

'Prenses' sound'undan da kurtulursa...

Ama bu 'Ela' videosu sayesinde gördük ki risk almayı da önemsiyor, gerekirse maddi kayıp yaşamayı bile göze alıyor... Müzik konusunda 'garantici' takılan Hadise'nin en azından markasını çeşitli riskler alarak yönetmesi sevindirici.

Dilerim müzik konusunda da risk aldığı, 'Prenses' sound'undan kurtulduğu işler yapar...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak