Reynmen polemiğinde neler oluyor?

"Derdim Olsun" şarkısıyla 226 milyon izlenme başarısını gösteren Reynmen'in yeni single çalışmasının adı "Ela". Reynmen'i günlerdir konuşuyoruz ve hatta diğer sanatçılarımızla arasında yaşanan polemiklerle güne uyanıyoruz. İyi de ne oldu da bu şarkı bu kadar olay oldu?

Reynmen polemiğinde neler oluyor?

Reynmen kimdir?

Reynmen kimdir?

226 milyon izlenmesinin üzerine yeni single'ı Ela ile 49 milyon izlenme daha aldı ama hala birçok insan "Kim bu Reynmen?" diye soruyor. Özetlemek gerekirse Reynmen adıyla bildiğimiz Yusuf Aktaş, önce Vine sonra Scorp, daha sonra da YouTube'da yaptığı paylaşımlarla fenomen oldu.

Sonra Derdim Olsun şarkısını çıkardı ve izlenme sayısı iyi bir seviyeye geldi. Her ne kadar şarkı başarılı olsa da "Şarkıcı, büyük yetenek" gözüyle bakılan biri olmadı bana kalırsa. 

10 dakika içerisinde 1 milyon, 1 saatte 3 milyon!

10 dakika içerisinde 1 milyon, 1 saatte 3 milyon!

Birkaç gündür bu kadar manşetlerde olmasının sebebi ise Ela adlı şarkısının altı günde eriştiği izlenme sayısı.

10 dakika içerisinde 1 milyon, 1 saatte 3 milyon izlenen bir Türk klibi yoktu 'Ela'. Böylece Reynmen bir ilke imza atmış oldu. Sonra da olanlar oldu...

Reynmen'in bu rekorundan sonra ünlüler camiasından birkaç yorum geldi. Öncelikle Işın Karaca, sonra Demet Akalın ve Alişan'ın dahil olduğu tartışma büyüdü de büyüdü.

Sesine ve yıllarını adadığı mesleğine bir tanecik laf bile edemeyeceğimiz Işın Karaca, "Vallahi de billahi de tebrik ediyorum! Düşünsenize, dinlenmeden beğeniliyorsun, piyasa o kadar elinde! YouTube, Allowing manipulation is being part of a crime! (YouTube, manipülasyona izin vermek suçun bir parçası olmaktır)" diye yazdı.

Olay tam da burada koptu

Olay tam da burada koptu

Yani kısacası bu sayının gerçek olamayacağını belirterek YouTube'a gönderme yaptı. Olay tam da burada koptu; çünkü Reynmen bana kalırsa saygısız bir şekilde "Cahil olmak ne güzel şey ya, her şeyi biliyorsun hahaha" diyerek Işın Karaca'ya sert bir tepki verdi. 

'Yutmuyoruz artık'

&#39;<strong>Yutmuyoruz artık&#39;</strong>

Dile getirmemiş olsa da Reynmen'e tepki gösterilen bir tweet'i beğenen Demet Akalın'ın da Işın Karaca ile aynı görüşte olduğunu anlamış olduk.

Tweet'te "Reynmen'in şarkısı 8 dk'da 500 bin izlenmiş. Siz artık işin suyunu çıkardınız. Klip rekortmeni Adele, Ariana bile bu kadar izlenme almıyorken siz tam olarak kimsiniz acaba? Yutmuyoruz artık" yazıyordu. 

Sayılar bana da gerçekçi gelmiyor

Sayılar bana da ger&ccedil;ek&ccedil;i gelmiyor

Açıkçası her ne kadar YouTube gibi bir platformun böyle bir oyuna izin vermeyeceğini düşünsem de ve aynı zamanda Reynmen'in bir başarı yakaladığına inanıp buna saygı duyuyor olsam da, sayılar bana da çok gerçekçi gelmiyor.

Zaman içerisinde dinlenip bu sayıya ulaşmak başka, bu kadar kısa zaman içerisinde birdenbire bu sayıya erişmek bambaşka. Zaten tepki çekip, "Bu işin içinde bir iş var" dedirten ve akılları bulandıran kısım da burası. 

Akıllara şüphe düşüren bir durum

Akıllara ş&uuml;phe d&uuml;ş&uuml;ren bir durum

Işın Karaca'ya Reynmen'den gelen hakeret birçok kişi tarafından eleştirildi. Bu isimlerin arasında Alişan ve Buse Varol da vardı. Aynı şekilde sayılara inanmanın zor olduğunu belirten çift, "Saygılı olmak zorunda" diye de ekledi. 

Reynmen gerçekten beğenilen ve dillere pelesenk olacak bir şarkı yapmış olabilir, başarılı da olabilir. Ama hem Türkiye'de hem de dünyada bu kadar çok star varken, Reynmen'in kısacık bir süre içerisinde birden milyonlara erişmesi sorgulanmaya açık, akıllara şüphe düşüren bir durum. 

Prim yapmak ve konuşulmak için kaçırılmayacak fırsat

Prim yapmak ve konuşulmak i&ccedil;in ka&ccedil;ırılmayacak fırsat

Ortada böyle uç bir durum varken, yıllardır bu piyasada olan sanatçıların yaptığı yorumlar terbiyesizce değil, Reynmen'in tavırları ve düşünmeden sarf ettiği kelimeler saygısızca. Aynı zamanda da prim yapmak ve konuşulmak için kaçırılmayacak fırsat tabii...

İzlenmesi yüzünden zaten konuşuluyorken bu tavırlar neden? Verdiği tepkiler yüzünden 'terbiyesiz' olarak anılması mı, yoksa ılımlı, saygılı bir insan olarak anılması mı daha etkileyici olurdu sizce?

"Çomar show" diyerek attığı tweet'ten sonra Aleyna Tilki'nin de Reynmen'in izlenme sayısını gerçekçi bulmadığını düşünecektik ki kendisinden anında bir açıklama geldi.

Yanlış anlaşılmalara ithafen; "Neden ‘Çomar Show’ deyince Reynmen’e ithafen söylediğimi sandınız ki? Üzüldüm. Sosyal medyada artık çok tıklanıyoruz ve bazı dinamikleri değiştiriyoruz. Diğer insanlara sosyal medyada böyle bir güç olduğunu gösteriyoruz. Hiçbiriniz inanmak istemese de bu gerçek bir başarıdır. Başarılıları başarmışlar anlar. Tarzlarımız farklı olsa da başarı başarıdır. Hiç laf etmeyin​" dedi. 

Bu açıdan baktığımızda hak vereceğim bir açıklama bu. Evet, artık sosyal medya da, beğenilen, dinlenen insanlar da, aranılan şey de değişti. Ve sayılarda herhangi bir oynama olmadığını varsaydığımızda Reynmen'in yeni single'ının gerçek bir başarı olduğu da ortada. Dediğim gibi YouTube'un böyle bir şeye göz yumacağını düşünmüyorum ben.

Bence asıl konu, Reynmen'in burnu havada ve saygısız tavırları.

Fark ettiniz mi, başlarda şarkıyı konuşurken, artık kendisinin verdiği çirkin tepkileri, "Eziksiniz!" ve "Cahil!" söylemlerini konuşuyoruz. 

Reynmen, belki de Aleyna Tilki gibi başlarda tepki gören ve sonra da çok beğenilen, rekor üstüne rekor kırmaya devam eden bir isim olacak. Belki de sadece büyük başarı yakalayan bir iki şarkısıyla tanıdığımız biri olarak kalacak. Her ne olursa olsun; şu an için bir Işın Karaca, Demet Akalın ya da Aleyna Tilki olmadığı aşikar. Çünkü bu izlenme sayısıyla alakalı bir konu değil. Canlı performansla, karakterle, sesle bağlantılı bir konu. 

Yani bana kalırsa oraya erişebilmek için daha yolu var. Daha farklı bir yol seçip, yıllardır bu mesleği yapan büyüklerine saygısızca cevap vermeseydi eminim zamanla başarısını herkes görür ve "Tebrikler" demeyi bilirdi zaten.

Reynmen'in 1 saatte 3 milyon izlenen şarkısına verilen tepki aynı şartlar altında nerede olsa aynı tepkiyi alırdı bence.

Sadece izlenmeyle bir yere varamaz

Sadece izlenmeyle bir yere varamaz

Başarısını tebrik etmekle beraber, bu piyasanın içinde bulunmak ve büyümek istiyorsa sadece izlenmeyle bir yere varamayacağını, aynı zamanda sevilen ve emeğine saygı gösterilen biri olması gerektiğini unutmaması lazım.

Daha fazla konuşulup, olay olmak için böyle ters ve çirkin tepkiler verildiğinde 'bir dönem çok konuşulan olay' olmaktan öteye geçilmiyor çünkü...

Bu makaleye ifade bırak