Ricky Martin'in baba olmaya hakkı yok mu?

Ricky Martin, çocukluğumuzun unutulmaz yıldızlarından... Hatırladığım kadarıyla 90'larda büyüyen erkek çocuklar için Leonardo DiCaprio ve Ricky Martin önemli idollerdi. Minik kız çocuklarının ayılıp bayıldığı bu idollerden biri Boca Juniors ise diğer River Plate'ti. Ancak işlerin seyri Ricky Martin evlenince biraz değişti...

Ricky Martin'in baba olmaya hakkı yok mu?

"1. Lig'den düştü" kahkahaları ne mana?

"1. Lig'den düştü" kahkahaları ne mana?

Öncelikle konuya sığ bakacaksanız, bu yazının devamını okumanızı özellikle rica ediyorum. "Ricky Martin evlendi ve otomatik olarak 1. Lig'den düştü" gözüyle bakıp sonra da pis pis "Keh keh" diye hunharca gülme efekti veriyorsanız, size ışık görmüş tavşan bakışları fırlatmak istiyorum. İzninizle. Böyle bir dünya yok. Onun yerine nasıl bir dünya var? Bir erkeğin bir erkekle evlendiği, aşkın, sevginin sınır tanımadığı, at gözlüklerinin çoktan kaldırılıp rafa atıldığı bir dünya...

Hande Yener'in kendisini geliştirmesi gibi

Hande Yener'in kendisini geliştirmesi gibi

Kabul edin ya da etmeyin, eşcinsel evlilik dünyanın birçok yerinde yasal ve bu yasal olma hali her geçen yıl da artıyor. Bundan 40 yıl önce eşcinselliğin hastalık olup olmadığı tartışılırken, Hande Yener'in elektronik müzik yaptığı dönemde kendini geliştirmesi gibi, dünya da gelişti ve daha saygılı bir yere evrildi. Bir erkek, bir erkekle, bir kadın da bir kadınla evlenebiliyor. Hatta inanır mısınız ama evlat sahibi dahi olabiliyorlar!

Heteroseksüeller bile sahip çıkıyor

Heteroseksüeller bile sahip çıkıyor

"Ay ay ay ay" tepkileri verseniz de bu durum değişmeyecek. Eşcinsellik bir hastalık değil. LGBTİ bireylerin haklarına sadece LGBTİ bireyler değil, heteroseksüeller de sahip çıkıyor. Ülkelerin 'pride' haftaları daha renkli, daha çok sesli... Hal böyle olunca, siz bu gerçeklere istediğiniz kadar kulağınızı tıkayın, sonuç değişmiyor. Genelgeçer algı önemli. Ve dünya genelinde LGBTİ haklarına sahip çıkmak sadece bir trend değil, aynı zamanda geç kalınmış bir hareket.

"Bireysel takılıyor" eleştirileri

"Bireysel takılıyor" eleştirileri

Elbette işin bir de vitrin kısmı var. Ricky Martin'in yıllar önce eşcinsel olduğunu itiraf etmesi, hayatını Jwan Yosef'le birleştirmesi ve çiftin 2008 yılında ikiz bebeklerini kucaklarına alması önemliydi. Ricky Martin, heteroseksist bir dünyanın en büyük popstarlarından biriyken, şanı şöhreti bir kenara itip mutluluğunun peşinden gitti. LGBTİ'lerin "Davamıza yeterince çoğulcu yaklaşmıyor, fazla bireysel takılıyor" eleştirilerine bile maruz kaldı Martin. (LGBTİ'ler kullanımına dikkat, LGBTİ'liler denilemez, LGBTİ futbol kulübü değil ki? Komik olmayalım...)

Koca-koca, baba-baba oldular

Koca-koca, baba-baba oldular

Ama pes etmedi, kendi çizdiği yoldan geri dönmedi. Bakın burası çok önemli: Eşi Jwan Yosef ile birlikte 'koca' ve 'baba' oldu. Koca-koca, baba-baba durumundan bahsediyorum. "İki erkek evlenince hangisi anne/kadın rolünde?" algısının heteroseksistliğine maruz kaldı ama yılmadı. Ve eşi Yosef'le birer kez daha 'baba' oldular. Her ikisi de. Aynı anda yeni yıla girer gibi. Bir kız çocukları oldu çiftin geçtiğimiz günlerde.

Adını Feriha değil, Lucia koydular

Adını Feriha değil, Lucia koydular

Adını Feriha değil, Lucia koydular. Soyadı ise Lucia Martin-Yosef oldu... Martin, yaşadığı mutluluğu şu sözlerle ifade etti:

"Hayatımızda yaşadığımız eşsiz bir doğum günü ve Noel kutlaması. Hem erkek kardeşleri hem de biz, bebeğimize tamamen aşığız..."

Sizi bilemiyorum ama ben Lucia'nın yerinde olmak isterdim. Boşanmış bir anne-babanın çocuğu olmak yerine, iki aşık kadın ya da iki aşık erkek tarafından sevgiyle, iletişimle, şefkatle, cesaretle büyütülmek isterdim.

Cesaretle büyütülecek!

Cesaretle büyütülecek!

Lucia, özellikle 'cesaretle' büyütüleceği için çok şanslı. Üstelik babalarından biri Ricky Martin. Yani, çocukluğumuzun idollerinden, 'Um-dos-tres'gillerden Ricky! Olay...

İzdivaç programıyla tanınan ve bir türlü kendisine uygun bir damat adayı bulamayan Hanife için "Bu dünyada sana yar yok, Hanife" demiştik. Keza Coen kardeşlerin 2008 tarihli bombastik 'İhtiyarlara Yer Yok' filmini de unutmadığınızı umut ediyorum.

Peki ya Ricky Martin?

Hafife almanızın bahanesi olamaz

Hafife almanızın bahanesi olamaz

Ricky Martin'e bu dünyada yer de var, yar da! Yeter ki az biraz görmek isteyelim. Ricky Martin'in baba olmaya hakkı yok mu? Birçoklarınız için "Eşi kadınsa evet..." Ayşegül Aldinç'in Mustafa Sandal imzalı efsanevi güzellikteki şarkısı gelsin benden size, "Yanlışsınız!" efen'im...

Sevginin iyileştirici, sınır tanımayan gücünü hayatınıza bir an olsun yaşamamış olabilirsiniz. Ancak bu anlayışsızlığınız, bu duyguyu tadan birilerinin duygularını hafife almanızın bahanesi olamaz.

Dünyanın birçok ülkesinde yasal

Dünyanın birçok ülkesinde yasal

Ricky Martin'in bir erkekten üç çocuğunun olması ya da Ricky Martin'i de geçtim, kadınların kadınlarla evlenip anne-anne, erkeklerin erkeklerle evlenip baba-baba olmaları dünyanın birçok ülkesinde yasal, yani geçerli bulunuyorsa, olay bitmiştir.

Sadece tek bir ülkede dahi eşcinsel evlilik yasal olsaydı da yeterdi. Ama sadece Belçika, Hollanda değil. Dünyanın pek çok ülkesinde eşcinsel evlilikler yasal, bunun ötesi mi var? Ricky Martin'e, tıpkı her insanın her insana duyması gerektiği gibi saygı duymak zorundasınız.

Güncellemeyi yapmazsanız telefonunuz çalışmaz ;)

Güncellemeyi yapmazsanız telefonunuz çalışmaz ;)

Ama sadece saygı da değil. Ya da tırnak içinde saygı duymaktan ama asla saygı duyulmamasından, arkadan kıs-kıs gülünmesinden bahsetmiyorum. Ricky Martin bir örnek. Sevmek, kabullenmek zorundasınız. 'Normal-anormal' tartışması başka bir yazının konusu, oraya girersek çıkamayız. Klişe kalıplardan bakılmamasını diliyorum sadece. Yıl olmuş 2019 ama bazı klişe şeyleri aşamıyoruz. Çünkü ortada aşılacak bir şey görmüyoruz. 

Halbuki dünya yerinde durmuyor ki, dönüyor, dönüyor. Cep telefonunuza gelen güncellemeyi yüklemediğinizde telefonunuz çalışmıyor. LGBTİ bireylerin 'onur savaşı'na da böyle bakılmalı. Sizi sevgiye, saygıya ve daha da önemlisi yeniliklere davet ediyorum. Burası çok güzel, gelsenize!
 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak