Rıza Kocaoğlu, dövmeleriyle ne mesaj veriyor?

Rıza Kocaoğlu'nun yanağında bir gözyaşı dövmesi, boynunda da matkap dövmesi var. Peki bu iki simgeyle bize ne mesaj veriyor?


 

Rıza Kocaoğlu, dövmeleriyle ne mesaj veriyor?

Çukur dizisinin Aliço’su, fanatik Göztepe taraftarı, yeğeninin biricik dayısı.. Sosyal medyadan Rıza Kocaoğlu'nu takip edenler, onun hakkında en az bu kadarını biliyordur. Ama fazlası var! Bütün bu özelliklerinin arkasında, sessiz sessiz haykırdığı bir Rıza var gibi. 

Neden böyle düşündüğümü merak edenler, kendisinin Instagram profiline yüklediği birkaç fotografa bakabilir. 

Bir fotoğrafında, yanağında gözyaşı olduğunu fark ettim. Yakından bakınca gözyaşı değil, dövme olduğunu gördüm. Dövmeyi görür görmez şu meşhur 'ağlayan palyaço' hikayesi aklıma geldi. 

 

 

O küçük gözyaşı ne anlama geliyor acaba? 

"Siz benim neler çektiği mi nerden bileceksiniz" mi? 
"İnsan çok mutluyken bile ağlar, işte ben de ağlıyorum" mu? 
Ya kederden ya da aşırı mutluluktan herhalde bu dövme... 

 

Peki ya boynundaki matkap dövmesi? 

 

 

Matkabın sinir bozucu sesini duyunca bütün düşünceleriniz dağılır, sadece o 'dırr dırrr' sesini duyarsınız ya... Odaklanamazsınız bir türlü... Sanki dışarıdaki rahatsız edici seslere paratöner etkisi göstermesi için dövdürmüş matkap resmini. 

Biraz da tehditkâr, “Sınırı aşarsanız olacaklardan ben sorumlu değilim” der gibi. 

Bir anlamı olmalı çünkü dövmelerin bence, sıkılınca kaldırıp atabileceğin bir şey olamayacağı için, biraz cesaret işi de aynı zamanda. 

İnsanlık tarihi boyunca da; kabilelerin totemi, suçluların damgası, kölelerin işareti, soyluların zenginlik göstergesi gibi çeşitli amaçlar için kullanılmış dövme. Şimdi ise vücudun kalıcı bir aksesuarı gibi kullanılıyor. 

 

 

İlla bir anlam ifade etmeyebilir tabii. Öylesine, amaçsız, sadece çok beğendiği için ya da birisinde görüp yaptırdığı bile oluyordur insanın. 

Ama bana sorarsanız bir anlamı olmalı. 

Dövme yaptırmayı bir cümle yapısı gibi düşünün: Vücut özneyse, dövme de vücudun yüklemidir!

 

Bu makaleye ifade bırak