Robin Hood’dan okçulukta 3 rekor

‘Robin Hood’ lakaplı Zak Crawford, okunu 500 metreye fırlatmayı başarıp 350 metre olan uzak mesafe ok atma rekorunu kırdı. Zak, atış tekniğiyle de iki rekora imza attı...


Robin Hood’dan okçulukta 3 rekorRobin Hood’dan okçulukta 3 rekor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

‘Robin Hood’ lakaplı 14 yaşındaki Zak Crawford, okunu tam 500 metreye fırlatmayı başararak uzak mesafe ok atma rekorunu kırdı. İngiltere’nin Yorkshire kentinde yapılan yarışmada Zak, hedef vurma değil en uzun atışı yapma kategorisi altında yarıştı. Altı yaşından beri okçuluk eğitimi alan Crawford, uzun zamandır antrenman yapmasına rağmen bu kadar başarılı olmayı beklemediğini, yarışma sonuçlarının kendisini de şaşırttığını söyledi. Daha önce dünya rekoru 350 metreydi. 

Günde yaklaşık bin ok fırlatıyor
Genç okçu her gün 3 saat antrenman yapıyor ve günde yaklaşık 1000 ok fırlatıyor. Atış tekniğiyle de iki rekor kıran Zak, bir dahaki sefere 600 metreyi aşmak istediğini söyledi. Zak’e göre iyi bir okçu olmak için el ve göz koordinasyonun yüksek olması gerekiyor; bir de yayı geri çekmek için de kuvvetli bir kol... Uzak mesafe ok atma sporu Olimpiyat kategorisi olmadığı için Zak, 2016’da yapılacak Rio de Janerio Olimpiyatları’na hedef vurma dalında katılmaya çalışacak.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: