Romano Fenati motosiklet yarışlarına 'Yugoslav faulü' kavramını kazandırdı

Fair-play'i sadece topla oynanan sporlarda uygulanıyor zannediyoruz. Çünkü genellikle kazanma hırsı, sinir ve stres futbol, basketbol gibi yüksek rekabet yaşanan sporlarda oluyor. Fakat aslında hırs denen olgunun kaynağı insan. Eğer insan kazanma hırsıyla yanıp tutuşuyorsa, Romano Fenati gibi 225 kilometre hızla giden rakibinin motosikletinin frenine basıp ciddi bir kaza yaşamasını bile göze alıyor.

Romano Fenati motosiklet yarışlarına 'Yugoslav faulü' kavramını kazandırdı

Basketbol ve futboldaki karşılığı 'Yugoslav faulü'

Basketbol ve futboldaki karşılığı 'Yugoslav faulü'

Basketbol veya futbolla ilgili olanlar bu terimi biliyordur. Bilmeyenler için futbol üzerinden özetleyelim: Ciddi bir atağa kalkan rakibi tamamen kasıtlı olarak yaka paça düşürmeye, düşmezse çift elle arkadan sarılıp kündeye getirmeye Yugoslav faulü deniyor. Yani amaç rakibi durdurmak... Bunun için de tüm spor kurallarını hiçe sayarak sportmenlik dışı yollara başvurmak...

The Marinelli takımından Moto2 pilotu Romano Fenati de bunun birebir karşılığını motosiklet yarışında uygulayarak bir ilke imza attı.

Kariyeri bitme noktasında

Kariyeri bitme noktasında

Kazanma hırsıyla gözünü kan bürüyen çılgın şoför Fenati, yarışı kazanayım derken önce diskalifiye edildi, sonra iki yarıştan men cezası yedi ve son olarak da takımı The Marinelli tarafından ekipten atıldı.

Altı üstü bir yarışı kazanmak için meslektaşının hayatını riske atacak kadar gözü dönen Fenati kerim (soylu) bir davranışta bulunmadı.

Şofeeer şofer!

Biz de Moto2 şoförü Romano Fenati'ye Kibariye'nin annesinin cümleleriyle seslenelim.

"Bu seyircileri kandırıyor. Rakiplere hava atıyor hava. Bu adam çirkef bir şofer parçasıdır. Rakibinin fren kolunu çekti, galibiyet primini gördü, havalara girdi. Şofer Fenati, Şofer Fenati!"

Ayıp Fenati, şu saatten sonra değil Moto2'de, scooter yarışlarında bile takım bulamayacaksın.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak