22.10.2017 13:32 | Son Güncelleme:
AA

Romanya ve Suudi Arabistan'a "Sütmatik" ihracatı

Sakarya'da 26 yaşındaki makine mühendisi tarafından kurulan fabrikada, çiğ sütün halka kaliteli şekilde ulaştırılması amacıyla üretilen yerli süt otomatları Romanya ve Suudi Arabistan'a ihraç ediliyor.

Genç girişimci İlker Çatalbaş tarafından çiğ sütün hijyenik olmayan  koşullarda satışının önüne geçilmesi amacıyla üretilen yerli süt otomatlarının  300 litrelik tankı bulunuyor. Tankın içindeki aparatlarla sürekli karıştırılan  çiğ süt, 4 derecenin altında 3 gün tazeliğini koruyabiliyor. Kredi kartı, nakit  ve sosyal kartların kullanılabildiği makinenin dolum haznesi her süt satışının  ardından otomatik temizleniyor.

Vatandaşlar, kent meydanları, siteler, alışveriş merkezleri, metro  istasyonları ve süper marketlere yerleştirilebilen bu "sütmatik"ler sayesinde çiğ  süt satın alabilecek.

Bursa'da düzenlenen 15. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve  Süt Endüstrisi Fuarı'na katılan firma sahibi Çatalbaş, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, yüzde 100 yerli süt soğutma tankı ve süt otomatını geçen yıl  ürettiklerini söyledi.

"Sütmatik" adını verdikleri bu otomatlarla Türkiye'de çiğ sütün  hijyenik olmayan koşullarda satışının önüne geçilmesini amaçladıklarını  vurgulayan Çatalbaş, şöyle devam etti: "Biz bu işe girdikten sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiğ  süt satışına yönelik bir tebliğ yayınladı. Tam da bu tebliğ bizim hedeflerimiz  doğrultusundaydı. Türkiye'de 31 Aralık'tan sonra çiğ sütün açık şekilde perakende  satılması yasaklanıyor. Sadece otomatik satış makinelerinde ya da şişelenerek  satılacak. İlk makineleri geçen yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ile başladığımız  projede kullandık. Bu süt otomatları şu an Ankara'da kullanılıyor."

"HALKIMIZ BİLİNÇLENDİKÇE SATIŞ ADEDİ ARTACAK"

Çatalbaş, makineye ilginin her geçen gün arttığını belirterek,  "Önümüzdeki süreçte insanlar bu makineyi daha iyi anlayacak. Süt ticareti yapmak  isteyen girişimcilerin yanı sıra belediyeler bu makineden faydalanabilir." dedi.

Bu sistemin Avrupa'da yaygın olduğunu dile getiren Çatalbaş, şunları  kaydetti: "Sektördeki en iyi firmanın yıllık üretimi 400 adet. Biz ilk yıl için  100 üretim planladık. Bu doğrultuda hedefimize ilerliyoruz. Halkımız  bilinçlendikçe satış adedi aratacak. Amacımız sadece makine üretmek değil, sütün  kaliteli şekilde halka ulaştırılmasıdır. Ürettiğimiz bu otomat sayesinde  Türkiye'ye yurt dışından makine ithal edilmesinin önüne geçtiğimizi düşünüyorum.  Ayrıca Romanya ve Suudi Arabistan'a ihracatmız yeni başladı. 40 bin dolarlık bir  ihracat gerçekleştiridik. Önümüzdeki yıl, daha fazla ülkeye toplam 500 bin  dolarlık ihracat hedefliyoruz. Şimdilik yurt dışına 4 adet göndermiş olduk."

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1