Ronaldo'yla uğraşanın finali olmaz!

Ronaldo, Juventus'a transfer olduğunda biliyorduk ki en büyük amacı 3 farklı takımla Şampiyonlar Ligi'ni kazanmaktı. Sonraki hedeflerinin ise 3 ayrı ligde şampiyonluk ve gol krallığı yaşamak olduğunu tahmin edebiliyorduk. Juventus ile Serie A'da şampiyonluk kolay, gol krallığı zor, Şampiyonlar Ligi ise imkansız görünüyordu. Fakat, konu Ronaldo olunca ne zor kalıyor, ne imkansız... Hele Diego Simeone'nin o malum hareketinden sonra...

Ronaldo'yla uğraşanın finali olmaz!

Aslana endoskopi yapmak

Aslana endoskopi yapmak

Atletico Madrid gibi göbek adı 'defans' olan bir takıma ilk maçta 2-0 yenildikten sonra rövanşta turu geçmek için mucizeye ihtiyacınız vardır. Çünkü ekmek, artık aslanın midesinde demektir.

Diego Simeone'nin  8 yılda oluşturduğu Defans İmparatorluğu'nu aşmak için gereken mucizeyi dünyada gerçekleştirebilecek iki oyuncu var.

Onlardan biri olan Ronaldo, aslanın midesindeki ekmeği ince işçilik gerektiren bir endoskopiyle çıkardı ve Torino semalarına hediye etti. Attığı 3 golle yarattığı bu mucize için gereken hırs ve ateşlemeyi ona sağlayan ise Diego Simeone ve erken öten Atletico Madrid taraftarları oldu.

Erken öten horoza hat-trick yapılır

Erken öten horoza hat-trick yapılır

İddialı olan kadrosunu Şampiyonlar Ligi canavarı Ronaldo ile iyice güçlendiren Juventus'un, Atletico Madrid'e ilk maçta 2-0 yenilmesi şaşkınlık yaratmıştı.

Bu büyük zaferi haklı şekilde kutlamak isteyen Diego Simeone, sevincini 'El Cholo' lakabına yaraşır şekilde biraz 'serserice' kutlamıştı. Yaptığı harekete maç sonunda açıklık getiren Simeone, "Hareketim Juventus'a değil bizim taraftarımızaydı. Onlara ne kadar 'heybetli' bir 'takım' olduğumuzu göstermek istedim" demişti.

Bu yetmezmiş gibi Atletico Madrid taraftarının Ronaldo'yla alay etmesi, "vergilerini öde" tezahüratı yapması gibi erken ötme girişimleri, hırsı ve azmiyle dünyaya nam salmış Ronaldo'yu sindirmek yerine biledi. İlk maç sonunda eliyle "5" ve "0" işareti yaparak "Benim 5 Şampiyonlar Ligi kupam var, sizin 0" demesi, zaten bir şeylerin habercisiydi.

Ronaldo resmen rövanş maçına kadar karanlık odaya kapanmış, yemek yememiş, su içmemiş, günlerce Simeone'nin, Atletico taraftarının ve Jan Oblak'ın fotoğraflarına bakarak kendini doldurmuş.

Hatalar zinciri

Hatalar zinciri

Kazanma delisi olan insanüstü biriyle neden daha iş bitmeden alay edilir ki? Diego Simeone ve Atletico Madrid, sahadaki taktik hatalarının dışında, Ronaldo'yla uğraşarak daha maç başlamadan hata yaptı zaten.

Saha içinde de tek amacı 2-0'a yatarak gol yememek olan facia bir oyun sergilediler. Hatt 'sadece savunma yapmalıyız' düşüncesine o kadar odaklandılar ki, bu maç özelinde resmen hücum etmeyi unuttular. Durum 2-0 olduktan sonra bile hücum edemeyen, 3-0 olduktan sonra ise eli ayağına dolaşan bir Atletico Madrid izledik. İsabetli şutları dahi yoktu.

"Hareket çekme, hareketin kralını görürsün"

"Hareket çekme, hareketin kralını görürsün"
Futbolda kazanmanın yollarından biri de saha dışını iyi yönetmektir. Simeone ve Atletico taraftarı bunu yapamadı. Kimilerine göre tarihin en iyisi olan Ronaldo'yu gereksiz yere kışkırtarak ilk maçtaki avantajlarına ihanet ettiler ve Ronaldo'ya Juventus'a niçin geldiğini hatırlattılar.

Ne demişler, hareketi son yapan iyi yapar...

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak