07.10.2017 14:04 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Ruhani: 10 Trump da gelse…

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı’nın nükleer anlaşmayı bozma ihtimali hakkında konuştu. “Nükleer anlaşmanın sağladığı faydayı değil Trump, 10 tane Trump gelse geri alamaz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015’te İran ile Rusya, ABD, Fransa, İngiltere ve Çin ile Almanya'dan oluşan P 5+1 ülkelerinin yaptığı nükleer anlaşmayı bozabileceği yönündeki açıklamalarına Tahran’dan tepki geldi. Tahran Üniversitesi öğrencilerine konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Geri alınamayacak faydalar sağladık. Değil Trump, 10 başka Trump gelse, bunları kimse geri alamaz” dedi.

ABD’yi uyaran Ruhani, “Eğer ABD ihlalde bulunursa, bütün dünya İran’ı değil, Amerika’yı ayıplar” dedi.

Anlaşma kapsamında Tahran nükleer programının denetlenmesini kabul etmiş, karşılığında İran’a uygulanan yaptırımlar kaldırılmıştı.

Son dönemde İran’la nükleer anlaşmanın askıya alınabileceğini söyleyen Trump yönetiminin, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah’a yönelik hamlelerde bulunması bekleniyor.

Eğer Ekim ayında Trump, İran’ın anlaşmadan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirdiğini kabul etmezse, ABD Kongresi’nin yeniden yaptırım uygulayıp uygulamamaya karar vermesi için önünde 60 gün olacak.

Trump, selefi Barack Obama’nın yönetimde olduğu 2015’te P5+1 ülkeleri ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmaya karşı çıktığını, ABD Başkanı seçilmeden önceki kampanyasında defalarca vurgulamıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0