Rus Çarı II. Nikolay ve ailesinin kemikleri bulundu

Rusya'nın Ural Dağları'nda bulunan kemiklerin, Rusya Kraliyet Ailesi ve çalışanları ile eşleştiği Moskova'da yapılan detaylı DNA testiyle kanıtlandı.

Rus Çarı II. Nikolay ve ailesinin kemikleri bulundu

Rus İmparatorluğu Hanedanı üyeleri 100 yıl önce Bolşevikler tarafından öldürüldü. Ural Dağları'nda bulunan kemikler üzerinde yapılan DNA testi sonucunda Rusya Soruşturma Komitesi kemiklerin, öldürülen Rusya Kraliyet Ailesi'nin son üyeleri olan Çar II. Nikolay, eşi ve beş çocuğu ile eşleştiğini açıkladı.

Yapılan araştırmalar sonucu son olarak Rus İmparatorluğu'nun Çesareviç'i ve taht varisi olan ve 13 yaşında öldürülen Aleksey Nikolayeviç Romanov ve 19 yaşındaki kız kardeşi Maria'ya ait kemikler de bulunmuş oldu.

Tahttan feragat eden Çar II. Nikolay ve ailesi, İngiltere'ye sürgün edilmeyi umuyordu fakat 1918 yılında 16 Temmuz'u 17 Temmuz'a bağlayan gece tüm aile Ekaterinburg'da öldürüldü.

Rusya Soruşturma Komitesi tarafından 16 Temmuz 2018'de açıklanan rapora göre bulunan kemik kalıntılarının Çar II. Nikolay ve ailesine ait olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre bulunan 11 kalıntı Rusya Kraliyet Ailesi'nin üyeleri Çar II. Nikolay, eşi, 4 kızı ve 1 oğluna ait. Peki testler nasıl gerçekleşti? Bulunan kemik örneklerinin DNA'ları, Çar II. Nikolay'ın babası olan Çar III. Aleksandr ile karşılaştırıldı. 

Rusya Kraliyet Ailesi'nin kemik kalıntıları ayrıca akrabalık bağı bulunan İngiliz Kraliyet Ailesi Kraliçe Victoria ile de eşleşti.

Rus Ortodoks Kilisesi'nin daha önceki DNA testleri hakkında şüpheleri olduğunu dile getirmesinin ardından tekrarlanan testler sonucunda gerçek ortaya çıktı. Kilise yeni bulgular için henüz bir açıklama yapmadı.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

 

Bu makaleye ifade bırak