21.08.2010 11:19 | Son Güncelleme:
LONDRA, (DHA)

Rus gazetesi: "Türkiye misilleme olarak Azerbaycan'da üs kurabilir"

RUSYA'da yayınlanan Nezavisyama gazetesi, Türkiye'nin, Ermenistan’daki Rus askeri üssünün süresinin 2044 yılına kadar uzatılmasına misilleme olarak Azerbaycan'da askeri üs kurabileceğini öne sürdü. Gazete, konunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bakü ziyareti sırasında ele alındığına dair duyumlar olduğunu iddia etti.

Gazete, Dağlık Karabağ sorununun çözümünde rol oynayabileceği gerekçesiyle Rusya'ya yakın duran Bakü'nün, Moskova-Erivan askeri yakınlaşmasından sonra bu umudunu yitirdiğini savundu. Gazete, Moskova’dan umudunun yitiren Azerbaycan ile Türkiye’nin, Gümrü’deki Rus askeri üssünün süresinin 2044’e kadar uzatılmasına ‘Simetrik bir karşılık' vermek isteyebileceklerini belirterek, Bakü ile Ankara arasında yürütülen görüşmeler sonucu Türkiye’nin Azerbaycan’da bir askeri üs kurabileceğini iddia etti. Nezavisyama, “Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün son ziyareti sırasında Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile yaptığı görüşmede bu konunun gündeme geldiğine dair duyumlar bulunuyor” diye yazdı.

Rus gazetesi, Gümrü'deki askeri üssün muhtemelen Nahcıvan topraklarında kurulabileceğini ileri sürdü. Gazete, bugüne kadar Rusya’nın, stratejik müttefiki Erivan üzerindeki nüfuzunu kullanarak Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü yeniden sağlayabileceğini umut eden Bakü’nün, bu yüzden Türkiye yönlü politikalarını güçlendirmekten uzak durduğunu savundu.

Nezavisyama, umutlarının boşa çıktığını gören Azerbaycan’ın, Medvedev’in son Erivan ziyaretiyle birlikte bu politikasını değiştireceğini iddialarına ekledi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0