Rus reklamcı 12 katlı binanın cephesine eşinin portresini yaptırdı

Rusya'daki Dünya Kupası manzaraları sık sık haberlere konu oluyor. Ruslar, Dünya Kupası'nı yıllardır bekledi ve en sonunda ev sahipliğini yaptıkları turnuvada coşkunun dibine vurdu. Öyle fantastik olaylar yaşanıyor ki tepki vermemek imkânsız. "Messi mi Ronaldo mu?" diye kavga eden ve boşanma kararı alan 10 küsür yıllık çiftin haberini okuduk geçenlerde. Hepsi bu kadar mı? Elbette değil...

Rus reklamcı 12 katlı binanın cephesine eşinin portresini yaptırdı

Belediyeden aldığı bütçeyle

Rusya'da Novatek Art adlı bir reklam ajansının direktörü Ivan Pantaleev, Dünya Kupası'nın Rus halkı tarafından benimsenmesi, halkın bu turnuvaya yoğun katılım göstermesi için elinden geleni yaptı. Billboard'lar, reklamlar, afişler... Ancak işin içine Daria adlı eşini de dahil ettiği bir reklam panosu vardı ki gerçekten enteresandı. Pantaleev, Moskova Belediyesi'nden aldığı bütçeyle 12 katlı bir binanın cephesine eşinin portresini yaptırdı!

Konsept: Dünya Kupası

Moskova'daki bir binanın dış cephesinde Ivan Bey'in eşi Daria'nın portresi yer alıyor. Portrede kadın modelimiz yani Daria yengemizin elinde futbol topu bulunuyor. Daria yengemizin çevresinde de turnuvanın maskotları var. Kocaman binanın cephesinde reklam ajansı direktörünün eşinin portresini görüyoruz. Tabii ki konseptimiz Dünya Kupası!

 

 

Eleştirilere aldırmıyor

Sosyal medyaya düşen bu görüntü hakkında epey bir geyik dönmüş durumda. Daria Hanım'ın tıpkı "Seni şarkıcı yapacağım" diyen prodüktörler gibi 'kurban' olduğunu düşünen de var, "Kadındaki egoya bak" diyen de var. Her kafadan bir ses çıkıyor haliyle. Ivan Bey ise eleştirilere aldırmayarak kendisini savunuyor.

 

 

'Adalet' nedir?

Ivan Bey, "Sonuçta elinde futbol topu olan, Dünya Kupası konseptine uygun, sarı saçlı bir kadın modele ihtiyaç vardı. Neden eşimin görüntüsü yer almasındı ki?" diyerek kendini savunuyor. Evet, haklı. Neden olmasın? Ama öte yandan insanların asıl rahatsızlık duyduğu şey 'adalet' kavramıyla açıklanabilir.

 

 

'Alt tarafı bir portre' meselesi değil

Olaya "Başarılı bir model bile olsanız sırf reklam ajansının direktörünün eşi diye o seçiliyor, siz değil" adaletsizliği yüzünden tepki gösterenleri anlamak gerekiyor. "Sırf eşi diye seçildi..." kısmı insanlara batar, batıyor, batması da normal. "Aman canım alt tarafı bir portre" diye düşünmemek lazım. 

'Kabullenilmiş çaresizlik'

'Adaletsizlik' böyle ufak ufak başlar, büyür ve bilinçaltına işler. 'Başarı'ya ya da 'şöhret'e giden yolda illa birilerinin tanıdığı olmanız lazım algısı yerleştirir bilinçaltına, ki bu da kabullenilmiş çaresizlik doğurur. Ki elbette yaşam içgüdümüz mevcut olduğu sürece bu kabullenilmiş çaresizlik de rasyonel değildir, olmamalıdır.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak