Dünya
13.09.2017 - 23:49 | Son Güncelleme: 13.09.2017-23:53

Rus yazılım firmasına ABD federal kurumlarında yasak getirildi

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, federal kurumlara, Rusya menşeli "Kaspersky  Lab" adlı firmanın yazılımlarını kullanmamaları talimatını verdi - Bakanlık,  şirket ile Rus hükümeti arasında bağlantı olabileceğinden şüphe ediyor

Sitene Ekle

AA

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, "Ulusal güvenlik riski"  taşıdığı gerekçesiyle Rusya kökenli "Kaspersky Lab" adlı firmanın yazılımlarının  Amerikan federal kurumlarında kullanılmamasını istedi. 

Rus şirketin ürünleriyle ilgili olarak İç Güvenlik Bakan Vekili Elaine  Duke, federal kurumlara yazılı bir talimat gönderdi.

Talimatta, Rus menşeli firmanın ürettiği tüm yazılımların ABD hükümetine bağlı kurumlarda artık kullanılmaması istendi ve ilgili firmanın Rus  hükümeti ile bağlantılı olduğundan endişe edildiği belirtildi.

Firma ile Rus hükümeti arasında bağ olduğu iddiası

Bakanlığın talimatında, söz konusu firma ürünlerinin "Dosyalara geniş bir şekilde erişebildiği ve gizlilikle ilgili sorunlara neden olabileceği"  endişesinin taşındığına vurgu yapılarak, "Bakanlık, Kaspersky yetkilileri ile Rus  istihbaratı ve diğer hükümet kurumları arasında bağlar olduğundan endişelidir." ifadesi kullanıldı.

Talimatı uygulamaları için kurumlara 30 gün süre veren Bakanlık, 3  aylık süre içinde tüm Kaspersky ürünlerinin kaldırılacağını da ifade etti.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın siber güvenlik alanındaki  koordinatörü Rob Joyce, İç Güvenlik Bakanlığının kararını "risk temelli bir  karar" olarak görüp takdir ettiklerini dile getirdi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Kaspersky firmasının ise ABD  yönetiminin yeni adımını "tamamıyla temelsiz" olarak nitelendirdiği kaydedildi.


Etiketler: Rusya, ABD, Federal soruşturma,
Bilgi Yarışması"Eğreti Gelin" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülü kime aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Delikanlım adlı parçasıyla çıkış yapan sanatçımız kimdir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.