Russell Westbrook böyle bir sezonda ancak bu şekilde kendini hatırlatabilirdi!

Russell Westbrook, 51 yıl önce efsane isim Wilt Chamberlain'in yaptığı gibi, bir maçta sayı, asist ve rebound istatistiklerinin hepsinde 20'nin üstüne çıkma başarısını gösteren, tarihteki ikinci oyuncu oldu. NBA'in birçok gündem maddesinin olduğu böyle bir sezonda adından söz ettirmek için  ancak böyle tarihi bir rekor kırması gerekiyordu.

Russell Westbrook böyle bir sezonda ancak bu şekilde kendini hatırlatabilirdi!

Neler oluyor NBA'de?

Neler oluyor NBA'de?

NBA'de  ilginç bir sezon yaşanıyor. LeBron James'in 14 yıl sonra Playoff dışında kalması, James Harden'ın bireysel performansta zirveye çıkması, Dwyane Wade'in son sezonu olması, Avrupa'dan henüz gelmiş Doncic'in adından çok söz ettirmesi gibi olaylardan ötürü Westbrook harika bir sezon geçirmesine rağmen çok gündem olamadı.

Westbrook, normal sezonun bitimine yaklaşırken sayı, asist ve rebound istatistiklerinde sezon ortalamasında çift haneli sayılara ulaşmış durumda.

Böyle karışık bir sezonda ancak olağanüstü bir iş başararak adından söz ettirebilirdi; o da bunu yaptı ve 51 yıldır yapılamayanı gerçekleştirdi.

Triple-double'a yeni bir soluk getirmek

Triple-double'a yeni bir soluk getirmek

Basketbolda üç önemli istatistik olan sayı, asist ve rebound'ta çift haneli sayılara ulaşınca triple-double yapmış oluyorsunuz. Oyuncular bu istatistiğe genellikle kıl payı ulaşabiliyor. Sayı kısmında rekor kırsalar bile asist ve rebound'ta 10 barajını ucu ucuna aşabiliyorlar.

Bu nedenle her birinde ayrı ayrı 20 barajını aşmak için form, kondisyon, özgüven, takım oyunu, hem fedakar hem paylaşmayı bilen takım arkadaşları ve şans gibi birçok faktörün aynı anda oluşması gerekiyor.

Michael Jordan, Kobe Bryant, LeBron James gibi isimlerin bile kariyerinde olmayan bir istatistiği elde etmek gerçekten büyük başarı.

Oyundan çıkmadan başarabildi

Oyundan çıkmadan başarabildi

NBA'de bu tip rekor girişimleri genellikle spikerler ya da takımın anonsçuları tarafından takip edilir. Westbrook'un rekora sadece 2 rebound uzakta olduğunu hem spiker, hem de anonsçu ve saha görevlileri çoktan seyircilere duyurmuştu bile.

Bu nedenle herkes rekorun kırılmasını heyecanla bekliyordu.

Takım koçlarıysa oyuncularının rekoru kırmasından çok, onları bir an önce dinlendirerek bir sonraki maça hazırlamayı düşünür. Oklahoma City Thunder koçu Billy Donovan da böyle düşündüğü için Westbrook'u oyundan almaya hazırlanırken Westbrook, şansın da yardımıyla üst üste iki rebound alarak rekora ulaşan ikinci isim oldu.

Taraftarların ve spikerlerin coşkusu görülmeye değerdi. Tabii Westbrook'un ve takım arkadaşlarının da öyle.

Koçu iyi ki Steve Kerr değil

Koçu iyi ki Steve Kerr değil

Bahsini ettiğimiz 'rekor kırmak üzereyken oyundan çıkarılma' durumunun son zamanlardaki en büyük mağdurları Golden State Warriors oyuncuları. Birçok takım rekorunu ve bireysel rekoru kırmış olsalar da, özellikle Klay Thompson ile Stephen Curry, sayı farkının çok açıldığı maçlarda üçlük rekorlarını kırmak üzereyken Warriors koçu Steve Kerr tarafından son periyotlarda oyuna alınmıyor.

Steve Kerr, bireysel rekorları kırma çabasının takım ruhuna zarar verdiğini düşünen, takım oyunu ve ruhunu maksimum seviyede tutmaya çalışan bir koç. Bu uğurda da bazı oyuncularının rekor heveslerini kursaklarında bırakmaktan çekinmiyor.

Westbrook'un koçu Steve Kerr olsaydı, büyük ihtimalle daha önce oyundan çıkacak ve istatistiklerinden en az biri 20 barajının sınırında kalacaktı.

Bu makaleye ifade bırak