13.03.2018 11:21 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Rusya’dan ABD’ye tehdit gibi açıklama!

Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov, ABD’nin Suriye’deki personelini hedef alması durumunda, karşılık vermekten çekinmeyeceklerini duyurdu.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, bugünkü basın toplantısında, ABD’nin Suriye’de kendilerine saldırması durumunda karşılık vereceklerini açıkladı.

Gerasimov, sivillerin Esed rejimi yanlısı birlikler tarafından bombalandığı Doğu Guta’daki durumu normalleştirmeye çalıştırdıklarını da iddia etti.

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da yaklaşık 400 bin kişi 5 yıldır  abluka altında yaşıyor. Doğu Guta, Astana anlaşmalarında "Gerginliği Azaltma  Bölgesi" ilan edilmesine rağmen Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi,  geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son  aylarda da saldırılarını şiddetlendirdi. İnsani krizin derinleştiği bölgede,  yüzlercesi acil durumda olan binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor.  Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda  bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu geçen günlerde,  rejimin, Doğu Guta'da sivillere karşı kimyasal silah kullanmak, halkı açlığa  sürüklemek ve tıbbi tahliyeleri engellemek gibi bir dizi fiille savaş suçu  işlediğini duyurmuştu

 

Bu habere ifade bırak
  • 10Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy16