07.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Mithat Yurdakul / Ankara

Rusya’ya sınırsız Türk domatesi

Türk çiftçisinin merakla beklediği Rusya’ya domates ihracatıyla ilgili detaylar belli oldu. Milliyet’in aldığı bilgiye göre Rusya, Türkiye’den sezonluk değil, yıl boyu domates alacak.

Yılbaşından itibaren herhangi bir miktar sınırlaması olmadan Rusya’ya gönderilecek olan domatese haşerat ve ilaç kalıntısı konusunda ise sıkı takip yapılacak. Türkiye’nin bu konuda yapacağı bir hata, sevkiyatın tamamen durdurulmasına kadar gidebilecek.

Kasım 2015’te yaşanan uçak krizinin ardından Rusya, Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlere kısıtlama getirmiş, ilerleyen süreçte birçok üründe ambargo kararının kalkmasına rağmen, Türkiye için kritik önemdeki domatesteki yasak bütün çabalara rağmen kalkmamıştı. Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinde yapılan görüşmelerde ticari kısıtlamalar da ele alınmıştı.

Mevsim sınırı yok

Edinilen bilgiye göre, domates krizinde sona gelindi. Buna göre yılbaşında Rusya’ya domates ihracı başlayacak. Rusya Türkiye’den sezonluk değil, yıl boyu domates alacak. Görüşmelerde gündeme gelen kasım - nisan ve kasım - haziran gibi formüllerden sonra yıl boyu ihracatın gündeme geldiği ifade edildi.

Domates ihracatı Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun şekilde, herhangi bir kota ve kısıtlamaya tabi olmaksızın yapılacak, Rusya’ya domates ihracatına akredite Türk şirketi sayısı 3’ten 10’a çıkarılacak. Rusya bu dönemde yerli domatesini de tüketmeye devam edecek.

Akdeniz sineği gibi böcekler ve pestisit gibi ilaç kalıntıları konusunda hassas olan Rusya, domateste bu yönden bir ihmale rastlanması durumunda firma bazında ya da bütün olarak Türkiye’den domates sevkiyatını durdurabilecek. Rusya, Türkiye’den gelen domatesin tohumuna ve üretim şekline kadar inceleme yapacak. Domatesi küçük üreticiden alıp Rusya’ya satmanın önüne geçilecek. Belirlenen firmalar sadece kendi ürünlerini satacak.

Ruble ve TL ile ticaret başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ruble ve TL ile ticaret yapılması ciddi rahatlık getirecektir” dediği iki ülkenin ulusal parası üzerinden ticaretin de başladığı öğrenildi. Buna göre iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 5’lik kısmı ruble ve TL yapılmaya başladı ve dolar devreden çıktı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5