03.01.2018 15:56 | Son Güncelleme:

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu'ndan ortak aday çıkışı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak adayın bir kamplaşma vesilesi olarak görülebileceğine işaret ederek, "Biz aday çıkaracağız. İsimler var, herkes konuşuyor, düşünüyor ama şu anda kim aday olarak çıkacak bununla ilgili hiçbir öngörüm yok" dedi.

 Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle kafede bir araya  gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisince hazırlanan ve Seçim Kanunu, Siyasi Partiler  Kanunu ve Meclis İçtüzüğüne ilişkin teklifleri içeren "Adil Sistem Adil Seçim"  kitapçığına ilişkin bilgi verdi.

 16 Nisan halk oylamasının ardından 6 ay içerisinde uyum yasalarının  çıkarılması gerektiğini ancak bu düzenlemelerin hala Meclise sunulmadığını  belirten Karamollaoğlu, "Bu konu ümit ediyorum ki iktidar tarafından ciddi bir  şekilde ele alınır." ifadesini kullandı.  Olağanüstü Hal Yasası'nın verdiği yetkiden istifadeyle AK Parti  hükümetinin her konuda düzenleme yapabildiğine dikkati çeken Karamollaoğlu,  OHAL'de düzenlemelerin geçici olma mantığıyla yapılabileceğini dile getirdi.

 Meclis İçtüzüğü'nün kanunlar kadar önemli olduğunu vurgulayan  Karamollaoğlu, İçtüzük yoluyla Mecliste milletvekillerinin veya siyasi partilerin  kendi fikirlerini gündeme getirmelerine engel olunmasının makul görülemeyeceğini  söyledi.

 Yüzde 10 seçim barajı ile ilgili de değerlendirmede bulunan  Karamollaoğlu, seçim barajının tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini  aktararak, "Seçim bölgelerinde en azından yeterli oyu almış partilerin bir de  olsa milletvekili çıkarma hakkına sahip olmaları gerekir." diye konuştu. Meclisin, ülkedeki bütün görüşlerin temsil edildiği bir müessese hale  getirilmesi gerektiğini belirten Karamollaoğlu, "Baraj konusunu bir kampanyaya  dönüştürmeyi arzu ediyoruz." dedi.

  'SİYASİ ETİK KOMİSYONUNA İHTİYAÇ VAR' 

  2019 seçimlerinde 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adaylığı teklifinin  verilebileceğine yönelik düzenlemeyi anımsatan Karamollaoğlu, noter onayı yerine  seçim kurulları yoluyla başvuru imkanı getirilerek bu şartın kolaylaştırılması  gerektiğini söyledi. TBMM'de birtakım hoşnutsuzlukların meydana geldiğini, bunun için bir  Siyasi Etik Komisyonuna ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Temel Karamollaoğlu, "Bu  komisyon hakikaten davranışlarında da partiler üstü olabilmeli. Her partiden eşit  miktarda insanlar katılabilmeli buraya. Bu komisyon milletvekillerinin özellikle  davranışlarını da mali yönden ortaya getirilen iddiaları da mutlaka  inceleyebilmeli." açıklamasında bulundu.

  Karamollaoğlu, torba kanun uygulamasının tamamen kaldırılması, seçim  kararı alındığı andan itibaren hangi şartta olursa olsun olağanüstü halin  kaldırılması, seçimlere girme hakkı kazanan tüm partilere belli kriterlerle  hazine yardımı yapılması gerektiğini düşündüklerini belirtti.  Karamollaoğlu, bu konularda hazırladıkları teklifleri Cumhurbaşkanı,  Başbakan, Meclis Başkanı ve Meclis'te grubu bulunan siyasi partilere  sunacaklarını bildirdi.

BİR BARDAKTA FIRTINA KOPARMAK 

 Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Karamollaoğlu, 11.  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 696 sayılı KHK'nin 121. maddesine ilişkin sözlerine  AK Parti yöneticilerinin tepkisine ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine şöyle  konuştu:  "Ben 'Bir bardakta fırtına koparmak' derim buna sadece. Hadise o kadar  basit, o kadar sade. Aslında iki taraf da neticede aynı fikirleri ifade  ediyorlar. Diyorlar ki 'Bu sadece 15-16 Temmuz'a ait bir ifadedir'. Bir yerde  yanlış olma ihtimali varsa, o iki kelimenin oraya konulmasının kime ne zararı  var? 'Efendim biz yanlış yapmayız' mantığıyla gidiyorsa hükümet, bu mantıkla ülke  yönetilmez."

  Karamollaoğlu, bir soru üzerine 2019 seçimlerinde partisinin  Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şahsen bunu tekrar tekrar söyledim,  ortak aday bir kamplaşma vesilesi olarak görülebilir. Bundan dolayı da biz aday  çıkaracağımızı söyledik. 'Ortak aday çıkaracağız' demedik. Biz aday çıkardıktan  sonra, adayımız belli olduktan sonra diğer partiler nasıl bir tavır sergiler, onu  bilmiyoruz. Ama biz bunu tekraren söylüyoruz. Biz aday çıkaracağız. Kimin olacağı  konusunda da samimi olarak söylüyorum, şu anda hiçbir kanaatim yok. İsimler var,  herkes konuşuyor, düşünüyor ama şu anda kim aday olarak çıkacak bununla ilgili  hiçbir öngörüm yok."    Karamollaoğlu, "Siz aday olacak mısınız?" sorusuna, "Ben kendi  inisiyatifimle aday olmam. Böyle bir şey düşünmüyorum ama ileride şartlar ne  getirir bilmiyorum." karşılığını verdi.  Cumhurbaşkanlığı seçimi için bazı isimlerin şimdiden aday olarak  ortaya çıktıklarına işaret eden Karamollaoğlu, bunu bir cepheleşme olarak  görmenin yanlış olduğunu, cepheleşmeye karşı olduklarını söyledi.  Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı  Meral Akşener'in "Saadet Partisi ile ittifak" arzusunu dile getirdiğinin  hatırlatılması üzerine, "Tahmin ediyorum parlamento seçimleri için söylemiştir.  Onun için de henüz erken. Partiler seçimlerde ittifak yapabilir. Biç geçmişte  yaptık. Biz bayağı uzlaşmacı bir partiyiz." dedi.

   Karamollaoğlu, İran'daki protestolara ilişkin şunları kaydetti: "İran'da kısmi, kendine özgü bir demokrasi var. ABD, özellikle dış  güçler İran'daki bu rejimden, bu rejimin tutumundan rahatsız oldukları için  yıllardır fırsat kolluyorlar. Şu anda da böyle bir rahatsızlık var. Cumhurbaşkanı  Ruhani'nin yaklaşımını olumlu buluyorum şahsen. Hükümetler tenkit edilebilir,  edilmeli de. Vatandaşın birtakım problemleri, sıkıntıları olursa onlar bu  sıkıntılarını mitinglerle, vesairelerle dile getirebilmeliler. Ancak bu  gösterilerde sınırlara dikkat edilmeli, başkasının malına, canına zarar  verilmemeli."
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0