SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME VE ÖNEMİ

Saç dökülmesini durdurabilmek ya da tedavi edebilmek için öncelikle saç dökülmesinin sebebini bilmek gerekmektedir. Saç dökülmesi genetik olabildiğini gibi çeşitli hastalıklar yüzünden, beslenme eksikliği ya da stres yüzünden de meydana gelebilir.

Saçların beslenme ve büyümesinde, yediğimiz gıdaların önemi, tükettiğimiz vitamin oranları, sağlıklı beslenme, saça yararlı gıdaların tercih edilmesi saçımıza dışardan sürdüğümüz krem şampuan ya da bakımlardan daha fazla olabilmektedir.

Saç dökülmesinde dökülme özellikle belirli bir hastalık sebebiyle yaşanmıyorsa gıda takviyesinin belirli bir oranda işe yaradığını söylemek mümkündür.

Genetik saç dökülmelerinde uzun süreli dengeli ve sağlıklı beslenme saç dökülmesini yok etmese bile belirli bir oranda yavaşlattığı görülmüştür.  Stres kaynaklı saç dökülmelerinde beslenme şekli etkili olsa bile stres kaynağının ortadan kaldırılmadığı sürece sorun devam edecektir. Saç dökülmelerinde gıda takviyesinin en etkili olduğu dökülme çeşidi tabi ki beslenme eksikliği kaynaklı dökülme çeşididir.

Modern “Beslenme” Anlayışı Saçlarını Döküyor Olabilir

Yoğun çalışma ortamı, trafik, modern beslenme düzeni içerisinde yerini almış fast foodlar veya hormonlu gıdalar sebebiyle günümüzde pek çok kişi sağlıklı ve düzenli beslenememektedir. Yoğun koşuşturma içerisinde bu durumun farkında bile olmayan insanımız, öğünlerini kolaylıkla geçiştirmekte ve ne yazık ki beslenme kavramını “sadece doymak” ile eş değer görmektedir.

Gençlerde yoğun olarak görülen kansızlık ve saç dökülmesi sorunlarının temel sebeplerinden birini beslenme ile ilgili kötü alışkanlıklar oluşturmaktadır.

Yoğun saç dökülmesi yaşayan kişiler bunu fark ettiğinde öncelikle gerekli tetkikler için doktora gitmelidir. Saç dökülmesinin sebebi kan testi ile doktorun muayenesi ile hızlı şekilde ortaya konabilmektedir. Bu süreç içerisinde beslenme düzeninizi dengeye sokmanız, saçlarınız için yararlı olabilecek gıdalar “abartıya kaçmadan” ağırlık vermeniz olumlu sonuçlar verecektir.

Dikkat! Erkek tipi saç dökülmelerinde aşırı çinko tüketimi saç dökülmesini hızlandırabilmektedir.

Saç telleri proteinden oluştuğu için beslenme yoluyla ya da gıda takviyesi yöntemiyle vücuda alınan Protein ve B vitaminleri saç için çok önemlidir. Proteinini yağsız gıdalardan almayı tercih etmelisiniz, ayrıca Soya fasulyesinin saç üzerindeki olumlu etkileri araştırmalara konu olmuştur.

Erkek tipi saç dökülmeleri beslenmeye duyarlıdır. Hayvansal gıda temelli yüksek yağ testosteron seviyelerini arttırarak saç köklerini olumsuz yönde etkileyebilir Maalesef günümüzde hala erkek tipi saç dökülmesini kesin durduracak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi düşük yağ içeren, dikkatle hazırlanmış bir diyen programıyla azaltılabilmektedir. Saç dökülmesi belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra tek ve şuan için en kalıcı yöntem saç ekimidir.

Vitaminler ve Gıda Takviyeleri:

Sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda başarı sağlayamayan kişiler, gıda takviyeleri ve vitaminler sayesinde vücutları için gerekli olan besinleri alabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken ve günümüzde çok hafife alınan bir konu var. Vücudumuzun neye ihtiyacı olup olmadığı tahlil etmeden eczaneden alınan ve bilinçsizce kullanılan ilaçlar yarardan çok zarara sebep olabilmektedir.

Gıda takviyesi kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Ek besin takviyeleri ve vitaminler gelişi güzel kullanılmamalıdır. Vücuttaki kimi vitaminlerin fazlalığının da saç dökülmesine sebebiyet verdiğini unutmayınız.

Dr. Yetkin Bayer