Erzurum

Yerel Haber
23 Şubat 2015 - 11:17

SAÇLARINIZIN İLACI MUTFAĞINIZDA!

IHA

Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu, Yüzyıllardır doğal ürünlerin saç dökülmesini önleme yanında saçların daha sağlıklı görünmesini sağlamada etkili olduğunu ve bu doğal ürünlerin büyük çoğunluğunun günümüzde hikayelerde kullanılan birer arguman haline gelmekle birlikte aslında içlerinden bazılarının günümüzde de başarı ile kullanıldığını belirtti.
Özel Elit Polikliniği Hekimlerinden Dermatoloji Uzmanı, Dr.Şerafettin Saraçoğlu, konula ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, ’’Peki mutfağınızda kullandığınız hangi doğal ürünler ile saç bakımları yapılabilir ! Bazı ılık yağların saçlı deriye uygulanmasının sağlıklı olduğunu biliyoruz. En sık kullanılanlar badem yağı, hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı, zeytin ve ayçiçeği yağıdır. Jojoba yağı saçlı deride sebumun yerini alır ve kuru ciltlerde nemliliği sağlarken, üzüm çekirdeği yağı kepek oluşumunu engeller. Ayçiçek yağı ise doymamış yağ asitleri sayesinde saç bakımında önemli yeri vardır.Hindistan cevizi yağı yanında sütü de saç bakımında önemlidir. İçeriğindeki zengin maddeler saçı besler ve dokuyu yeniler. Saçlı deriye hafifçe masaj yapılarak yedirilen Hindistan cevizi sütü ile saçlar çok daha sağlıklı olacaktır.’’diye konuştu.
Dr.Şerafettin Saraçoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Aloe vera kaktüsten elde edilen su ve mineral içeriği çok yüksek bir sıvıdır. Günümüzde yara bakımından cilt yenilemeye kadar birçok deri sorununda yaygın olarak kullanılıyor. Aloe vera saçlı deride asit baz dengesini düzenleyici yapısı yanında saçın daha parlak görünmesini de sağlar. Aynı zamanda aloe jelin içine eklenecek buğday tohumu yağı ve hindistan cevizi yağı ile uygulandığında saç dökülmesini engelleyici özellikleri bulunmaktadır. Karışımın haftada iki kez uygulanması önerilir. Saçlı deriye uygulandıktan sonra 20 dakika bekleyin, ılık su ile yıkayıp temizlenmesi uygun olur.Ebegümeci parlak kırmızı renkli çiçeği ve yaprakları saç bakımında ve saçın hızlı uzamasında yardımcı ürünlerdir. Hindistan cevizi yağında yaprakları ve çiçeğini kaynatıp süzgeçten geçirin. Soğumaya bırakın. Karışım ılındıktan sonra saçlarınıza sürün. 4-5 saat bekletin ve yıkayın. Saçların daha parladığını ve uçlardaki kırılmaların oluşmadığını zamanla göreceksiniz.
ALTIN ÇİLEK YOĞUN C VİTAMİNİ İÇERİĞİ YANINDA SAÇ DÖKÜLMESİ VE SAÇ PARLAKLIĞINDA ÇOK ETKİLİ BİR MEYVE
Altın çilek yoğun C vitamini içeriği yanında saç dökülmesi ve saç parlaklığında çok etkili bir meyve. Kuru olan altın çilekleri Hindistan cevizi yağında koyu renk alıncaya kadar kaynatın. Süzüp soğumaya bırakın. Ilınan ürünü saçlı deri ve saçlara masaj yaparak uygulayın.Altın çilek tozunu limon suyu ile karıştırıp saçlı deriye sürün ve gece boyunca bekletip sabah ılık su ile durulayın ve şampuanla yıkayın. Saç dökülmesini önlerken saçların parlaklığını da arttıracaktır.”

ErzurumYerel Seçim Sonuçları

Erzurum Hava Durumu

12°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.