Sadece baş kaldırıyor: Meghan Markle, doktorlara bile müdahale ediyor

Kraliyet ailesinin geleneklerini bozmaya and içmiş gibi aileye girerek hiyerarşik yapıyı, alışkanlıkları, kuralları yıkan Meghan Markle, şimdi de doğumuna girecek doktorları seçmeye kalktı. "Erkek doktor istemiyorum" çıkışının arkasında herhangi bir mantıklı neden yok. "Benim sözüm dinlenecek" diyor, başka bir şey demiyor...

Sadece baş kaldırıyor: Meghan Markle, doktorlara bile müdahale ediyor

İngiliz 'Kuraliyet' ailesi

İngiliz 'Kuraliyet' ailesi

Toplumun en küçük yapıtaşı olan ailelerin, kendine has kuralları vardır. Bu kurallar, ailenin karakterinin hem belirleyicisi hem de koruyucusudur. "Akşam yemeğinde herkes bir arada olacak" gibi kurallardan bahsediyorum.

Nostaljik bir özlemle "Hey gidinin gelenekleri" dediğimiz şeyler kraliyet ailelerinde yok mu sanki? Kuralların da kralı onlarda. Fakat işte biri çıkıp o kuralları esnetmeye kalktığında, esnetmekten ziyade yıpratmaya kalktığında, işler değişiyor.

Alışkanlıklar belli

Alışkanlıklar belli

İngiliz kraliyet ailesinin de uzun, çok uzun geçmişine baktığımızda gördüğümüz şey, kuralcı ve belirlenmişin dışına çıkmayan bir aile olduğu. Zaten mantıken, böyle olmalı.

'Gelenek gereği' orada olan bir ailenin geleneklerinin, alışkanlıklarının, kurallarının olması şaşırtıcı değil.

Ama aileye yeni katılan bir düşesin tutup da "Ben bu kurallarla yaşayamam birader, değişeceksiniz!" diyerek kendini ayrı bir konuma koymaya çalışması çok mantıksız.

Tartışma sebebi neydi?

Tartışma sebebi neydi?

Meghan Markle'ın kraliyet ailesine girmesinden kısa süre sonra bir diğer düşes olan Kate Middleton ile tartışması, tam olarak bu nedenleydi.

Markle, saraya girdiği andan itibaren, Kate Middleton ile tartışmaya başladı.

Çalışanlara karşı tutumu, personelin istifa etmesine sebep olan davranışları ve daha fazlası, ailenin dinamiklerine uygun değildi. Zira o çalışanlar, yıllardır oradaydı. Köklü bir geleneğin temsilcisi ve hatta birer parçasıydılar.

Başından beri 'farklı'

Başından beri 'farklı'

Meghan Markle'ın aileye çabucak alışamaması anlaşılır bir şey. Nihayetinde, kendisi alt tarafı bir oyuncuyken, Kate Middleton başka bir sarayın balkonundaki prensesti.

Fakat, hiç değilse konuyu anladığı andan itibaren uygun şekilde davranmalıydı. O ise, savaşarak kendine alan yaratmayı seçti. Farklı bir ortamdan gelmeyi, "Ben farklıyım ve benim dediğim olacak" deme fırsatı yaratması için elinde tuttu.

Her talebi tepki çekiyor

Her talebi tepki çekiyor

Kendisinin tüm talepleri de bu yönde. "Sarayda oturmayalım, yeni ev istiyorum, şu çalışanları kovalım" gibi talep, beklenti ve istekleri, tepki çeken ve öfkeyle karşılanan hamlelerdi.

Bu şekilde yarattığı intiba, ailenin imajını kendi istekleri doğrultusunda yönlendirdiği şeklinde. Son hamlesinde de bunu açık açık görüyoruz.
 

Şimdi sıra doğumda

Şimdi sıra doğumda

Meghan Markle, anne olmaya hazırlanıyor. Doğuma kısa bir süre kala, doktorla ilgili de görüşlerini belirtti. Kendisine göre erkek doktor bulunmamalıymış doğumda, basına yansıyan bu.

Meghan Markle, doktorlarını ve doğum ekibini kendisi belirlemek istiyor. Oysa, sarayın kendi doktorları ve doğum ekibi var ve bu, onca yıldır onlara emanet edilen bir süreç...

"Yahu mis gibi doktor dolu saray"

"Yahu mis gibi doktor dolu saray"

İnsan merak ediyor, acaba sarayda bu tartışma olduktan sonra "Yahu etraf doktor kaynıyor, ne doktoru? Hepsi uzman insanlar..." demiş midir birileri?

Dediyse Meghan'dan ne cevap almıştır?

Meghan, tüm bunlara rağmen nasıl hala istediklerini yapabilmeye devam etmektedir?

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel
 

Bu makaleye ifade bırak