05.06.2015 09:35 | Son Güncelleme:

Sadun Boro kimdir?

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan Sadun Boro hayatını kaybetti. Bir süre yoğun bakım servisinde tutulan Sadun Boro kimdir? Sadun Boro'nun ile ilgili merak ettikleriniz haberimizde.

1965 yılında 10 metrelik teknesiyle dünya etrafında tam bir tur atıp 2 yıl 10 ay sonra yurda dönen ve o yıllarda adeta bir halk kahramanı olarak görülen ünlü denizci Sadun Boro 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.
 
Mesanesindeki kanser bulgusuna rastlanınca önce Marmaris'te, ardından İstanbul'daki Amerikan Hastanesi'nde tedavi gören ve "Beni Gökova'ya tekneme götürün orada kalmak istiyorum" talebi üzerine yaklaşık 10 gün önce özel bir helikopterle Muğla'ya getirilen ünlü Türk denizci Sadun Boro, aniden fenalaştı. Kızı Deniz Boro ve denizcilerin yardımıyla çağrılan ambulansla Marmaris Özel Ahu Hetman Hastanesi'ne kaldırılan Boro, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Durumunun ağır olduğu belirtilen Boro'yu ziyaret için yakınları ve arkadaşları hastaneye koştu.
 
SADUN BORO KİMDİR?
 
Sadun Boro 1928 İstanbul doğumlu Türk denizci ve yazar.
 
Dünyanın çevresini teknesiyle dolaşan ilk Türk denizcidir.
 
1928 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu.
 
Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra 1948'de İngiltere'ye giderek Manchester Üniversitesi'nin Tekstil Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi.
 
1952'de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere'den Karayip Adaları'na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. O zaman 'Cumhuriyet' gazetesinde tefrika olan bu gezinin anıları 2004'te Bir Hayalin Peşinde adlı eserinde neşredilmiştir.
 
Bugünkü yelkenlisi 10,5 metre boyunda ve keç armalı Kısmet, 1963'te Salacak'ta Athar Beşpınar'ın atölyesinde kızağa kondu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965'te Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları'nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti. 
 
Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz'le beraber Karayip Adaları'nı, Amerika'nın doğu sahillerini gezdi.
 
1980'den beri Bodrum'da yaşayan Sadun Boro özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcamaktadır. Boro, gazete ve dergilere deniz ve doğa sevgisini aşılayan yazılar yazmayı sürdürmektedir.
 
Teknesi Kısmet, İstanbul/Hasköy'deki eski Haliç tersanesinin olduğu yerde, Rahmi Koç Müzesi'nde görülebilir.
Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy7