06.05.2011 18:25 | Son Güncelleme:
İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)

Şafak Pavey 15 yıl sonra yurda döndü

İSVİÇRE’DE geçirdiği tren kazası sonucu kolunu ve bacağını kaybeden  gazeteci Ayşe Önal’ın kızı Şafak Pavey, CHP 1’inci Bölge 5’inci sıradan Milletvekili adayı olunca, 15 yıl sonra Türkiye’ye döndü.
Birleşmiş Milletler (BM), İnsan Hakları Yüksek Komiserliği‘ndeki yönetici görevinden ayrılan, milletvekilli adayı Şafak Pavey, THY’ye ait bir uçakla saat 15.30’da Cenevre’den İstanbul’a geldi. Şafak Pavey, gazetecilerin soruları üzerine, "Annem aday olduğumu ilk gazetelerden öğrenmiş bana haber verdi. Akşam da Genel Başkan Yardımcımız Gürsel Tekin aradı ve bu konuda beni bilgilendirdi. Böyle bir adaylık benim için çok sürpriz oldu. Ama aynı zamanda da teveccüh olduğunu düşünüyorum. Bunu takdir edenlere teşekkürlerimi iletiyorum."

SÜPRİZ OLDU

Atatürk Havalimanı’nda engelli vatandaşlar tarafından çiçeklerle karşılanan Şafak Pavey adaylık için başvurusu olup olmadığı hakkında sorulan bir soruyu ise, "Hayır, benim için çok sürpriz oldu " diye cevapladı.

SİYASETTEN ÇOK AKTİF YURTTAŞLIK YAPMAYA GELDİM

Siyasete girme nedeni için  "15 sene önce bir röportajımda aslında söylemişim. Genç olarak siyasete girmek, ülkeme katkıda bulunmak istediğimi söylemiştim" diyen Şafak Pavey,şöyle konuştu:
"Ben aslında siyasete girmek değil de ülkeme döndüğüm için çok mutluyum. Kaza olalı da 15 sene oldu. Enteresan tarihler. Böyle bir milletvekili adaylığı ile ülkeme döndüğüm için mutluyum. 15 sene içinde gördüğüm yaşadığım tecrübeleri ülkeme yansıtmak istiyorum. Ben siyasetten çok, aktif vatandaşlık yapmaya geldim. Herkesin aktif yurttaş olması gerekiyor. Ben sadece gençlerin meselesi ile ilgilenmeyeceğim. Çünkü ben benden olmayanlarla ilgilenmeyi daha uygun bulurum. Yaşlıların konuları, benim daha çok ilgimi çekiyor. Uçakta gelirken yaşlı bir çiftle konuştum. Kapadokya’yı ziyarete geliyorlarmış. Onların sıkıntılarını dinlemek çok önemli. YGS’de bir milyon 700 bin gencimizin sıkıntıları, onların hakları benim haklarım demek. Ama ayrıca benden olmayanların haklarını da korumaya geldim. "

HEDEFLERİNİ ANLATTI

Atatürk Havalimanı dış Hatlar Geliş Salonu’nda gazetecilere açıklama yapan Şafak Pavey , "Neyi değiştireceksiniz, ana hedefleriniz nelerdir? " şeklindeki bir soruyu ise şöyle cevapladı:
"Benim ilgimi anayasa üzerinde çalışmak çekiyor. Gelecek nesillere kalacak bir çalışma olacak. Dünyadan çok önemli örneklerin olduğu ve böylesine global bir çalışma diye düşünüyorum. Sadece Türkiye’ye ait bir çalışma değil bu çalışma. Dünyada ülkemizin yerini de tespit edecek. Bunun yanında tabiî ki insan hakları tabiî ki dış ilişkiler, biliyorsunuz İran, Afganistan, Irak, Yemen, Suriye, Tunus hatta Kuzey Afrika’da çok çalıştım. Ortadoğu ve kuzey Afrika’yla ilgili ilişkilerimizde nasıl politikalar, nasıl stratejiler belirlememiz gerektiği. Belki de şu anda öyle bir durumdayız ki insan hakları açısından. Onlardan bir şeyler öğrenme durumuna düştük. Aslında onlara çok kolay örnek olabilirdik. Basını sansürleyerek medyamızı susturarak mı, ortadoğuya örnek olacağız? Medya demek demokrasi demek, özgürlük demektir. Halkın vicdanını temsil eden şey medyadır. Doğru bilgiye ulaşıp nasıl seçimini yapacaktır halkımız. Bunlar benim ana konularım. Zaten insan haklarının kucağından geliyorum. Dolayısıyla çok zevkli çocuk hakları, engelli hakları, kadın hakları Ortadoğu ve AB ilişkileriyle çok ilgileneceğim."

ÜLKEMDEN BAŞKASINI GÖZÜM GÖRMEDİ TEKLİFİ KABUL ETTİM

Bir gazetecinin, "BM üst düzey noktasındasınız. Bu kararınız orada nasıl karşılandı, böyle bir konumu nasıl bıraktınız? " şeklindeki bir soruya ise Şafak Pavey, şu yanıtı verdi:
" Bir sürü Türk gencinin kendisini görmek istediği bir yerdeydim. Benden sonra bu bayrağı almalarını çok istiyorum. Çok çalışarak büyük bir çabayla geldiğim bir yerdi. Kimsenin kızı kimsenin torunu olduğum için gelmedim. Hakikatten dişimle tırnağımla çok inanarak gönül verdiğim bir meslekti. Çok da özel dünyanın ilk engelli hakları, insan hakları sekretaryasının başkanlığı bana verilmişti kolay değildi. Çok düşündüm taşındım, ama ülkemden başkasından da öne geçen başka bir şey görmedim hayatımda. Genç bir seyyah olarak her yeri gezdim. İnsan hakları ve insani yardım için çalıştım. Ama onu kendi ülkenize kendi vatanınıza bir gün getiremiyorsanız bir noktadan sonra anlamsızlaşıyor. Ben hakikatten ülkemden başkasını gözüm görmedi teklif geldikten sonra. "

SİSTEM DEĞİŞMELİ

Şafak Pavey, engelli ve kadın kontenjanlarının nasıl değerlendirildiği konusunda ise şunları söyledi:
"Bir gün kontenjana gerek kalmayan bir sistem olması gerekiyor. İlkokuldan itibaren engelli çocuklarımız nerede okuyor, ilk önce onu keşfetmemiz lazım. Evlere gidip entegre etmeden izole bir şekilde eğitim vermeye çalışacağımıza okullarımızı nasıl erişebilir hale getiririz, engelli çocuklarımızla, engelsiz çocuklarımız hep beraber nasıl okuyabilir bunu bulmalıyız."
"Meclisteki temsili yeterli bulacak mısın? Şeklindeki bir soruya ise Pavey, "Eğer benim partimde değişim olmasaydı ben o görevi bırakmazdım. Ben bu değişime inandığım için geldim. Kadın hakları tabii çok yüreğimin ortasında bir konu, mecliste de sayı artacak gibi gözüküyor. Ben de pozitif düşünceye inanıyorum aktif vatandaşlık için geldim " yanıtını verdi.
Bu arada Şafak Pavey gazetecilere açıklama yaparken, yanı başında sağır ve dilsiz özürlülerin anlayabilmesi için işaret diliyle konuşan tercüman hazır bulundu.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerAnayasa