Sağlık
30.09.2013 - 22:05 | Son Güncelleme: 30.09.2013-22:05

Safra Yolları Kanseri

Safra kanalı kanseri (kolanjiokarsinoma) nadir görülen bir kanser türüdür.

Sitene Ekle
Safra Yolları Kanseri
Safra kanalı kanseri (kolanjiokarsinoma) nadir görülen bir kanser türüdür. İngiltere’de yılda 1000 yeni vakayla karşılaşılmaktadır. Genellikle safra yollarının iç tabakasında başlayan adenokarsinom adlı kanserin bir türüdür.

Safra yolları safrayı taşıyan kanallardır. Karaciğeri ve safra kesesini ince bağırsağa bağlarlar. Safra kesesi alındığında safra karaciğerde üretilip doğrudan bağırsağa akar. Çoğu safra kanalı kanserinin sebebi bilinmez. Bağırsağı etkileyen, safra yollarını etkileyen enflamatuar durumların, doğumdan safra yolları anormalliklerinin, enfeksiyonların ve yaşın ilerlemesinin riski artırdığı düşünülmektedir.

Safra kanalı kanseri safranın akışını engeller ve safra kana karışır. Bunun sonucunda sarılık ortaya çıkar. İdrar daha koyu, dışkı daha açık renkte olabilir ve ciltte kaşıntı görülebilir. Diğer belirtiler arasında karın bölgesinde rahatsızlık, iştah kaybı, ateş ve kilo kaybı yer alır. 

Tedavisi kanserin yerine ve boyutuna, safra kanalından dışarı yayılıp yayılmamasına göre  değişecektir. Ana tedavi yöntemi kanserli dokuların alınması için ameliyattır. Fakat bu büyük bir ameliyattır ve her zaman mümkün olmaz. Kanser erken evredeyse sadece safra kanalları alınır. Karaciğere ulaştıysa karaciğerin etkilenmiş bölümü ve safra kanalları alınır. Kanser daha büyükse Whipple prosedürü ile safra yolları, midenin bir kısmı, ince bağırsağın bir kısmı, pankreas, safra kesesi ve civardaki lenf düğümleri alınır. Tümörün alınması mümkün değilse sadece safra kesesindeki tıkanıklık açılabilir. Işın tedavisi ve kemoterapi de tedavi amacıyla kullanılmaktadır. 


Safra Taşlarını Düşürmenin Yolları
Yorum Yazın
Gönder
Karadeniz fıkralarına konu olan bayan ve erkek baş kahramanlar kimlerdir ?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.