Sağlık

Acı biber yemek kanserin baş düşmanıKanserin baş düşmanı olan acı biber süper kahraman gibi imdada yetişiyor. Türk mutfağında birbirinden lezzetli acı yemeklerin olduğu da göz önünde bulundurulursa kanseri önlemek imkânsız görünmüyor. Acı biberin içerisinde yer alan maddeler kanserli hücreleri yerle bir ediyor.
Cildinizdeki lekeler sağlığınıza dair neler söylüyorCildinizde oluşan bazı renk farklılıklarına güneş lekesi ya da fondöten lekesi deyip geçiştirmemeniz gerekmektedir.Cildinizde gelişen renk farklılıkları vücudunuzda oluşan bir değişimin habercisi olabilir.
Kortizonun hatalı kullanımı sağlığınızdan edebilirKortizon birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Her tedavi yönteminin yararları olduğu kadar zararları da vardır.Peki, kortizon kullanımının muhtemel zararları nelerdir?
Küçük ipuçlarıyla sinüzitten korununSinüzit, yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihap dolmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Belirtileri; burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, baş ağrısı ve güçlükle koku almadır. Tedavi edilmesine rağmen tekrarlayabilen bir hastalık olan sinüziti engelleme yollarını bilmek önemlidir.
Saç derisinde ortaya çıkan egzamadan kurtulunEgzama; deride kaşınma, pul pul dökülme, kızarıklık ve kaşıma sonucu oluşan iltihaplı yaralar olarak kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Saçta ortaya çıkan egzamada durdurulamayan kaşıntılar bir süre sonra kepek tarzı döküntülere ve saçların dökülmesine sebep olabilir.
Çay ve nar cilt kanserini önleyebiliyorDoğru ve doğal beslenme sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesinin en önemli faktörüdür. Kanser vakalarının artmaya başladığı son yıllarda özellikle cilt kanserine karşı çayın ve narın etkili olabileceğini biliyor muydunuz?
Kabak çekirdeğinin faydalarıKabak çekirdeği; bakır, çinko ve magnezyum bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Her gün 1 avuç kadar kabak çekirdeği tüketmek uzun vadede sağlığınıza katkıda bulunur. Kabak çekirdeğinin özellikle ruh sağlığına ve sinir sistemine iyi geldiği söyleniyor.
Yorgun olmanızın nedeni bu hastalıklar olabilirSabahları yorgun uyanmak, gün içinde yaşanan halsizlik, günlük işleri yaparken yaşanan isteksizlik ve genel bir bitkinlik hali… Çoğu zaman yüksek iş temposu ve şehir yaşamının hızından kaynaklandığı düşünülen bu belirtiler aslında ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Prof. Dr. Birsel Kavaklı, yorgunluğun en sık görülen nedenlerini açıkladı.
Ödem atmanın yolları nelerdir?Bazı günler yüzünüzün, parmaklarınızın, ayağınızın ve göz kapaklarınızın şiştiğini hissediyor musunuz? Yüzük ya da saat takamıyor, ayakkabılarınızı giymekte zorluk yaşıyorsanız sebebi vücudunuzda oluşan ödem olabilir. Ödem, vücutta oluşan anormal sıvı birikmesi olarak tanımlanabilir ve bazen ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ödem oluşan vücutta; ayakkabı giymekte zorlanılır, yüzük takılamaz ve göz kapakları şişer. Deri dokusunda şişlik ve bastırıldığında çukurlaşma olarak kendini belli eder.
Miyop nedir?Miyop uzağı görememe rahatsızlığıdır. Göze paralel gelen ışınlar retinanın önünde göz yuvarlağı içerisindeki bir noktada odaklanır.
Cep telefonu yüzünden sağlığınızdan olmayınCep telefonları günlük hayatın vazgeçilmez parçaları haline geldi. Telefon kullanma yaşı 6 yaşına, telefonla oynama yaşı da 2 yaşa kadar indi. Cep telefonunun faydaları olduğu kadar zararlarının da olduğu unutulmamalıdır.Günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan cep telefonları teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların yanlarından ayırmadığı bir parça haline gelmeye başlamıştır. Cep telefonlarının birçok kolaylığı bulunsa da insan sağlığını etkileyen birçok olumsuzluğu barındırdığını unutmamak gerekir.
Odaklanma sorunu yaşayanlara önerilerOdaklanma sorunu, hayatınızın birçok yerinde karşınıza çıkabilir: İş yerinde, okulda, kitap okurken…  Peki, odaklanma sorunu nasıl çözülebilir? İşte sorunuzun cevabı.
Çarpıcı Şıklık