Sağlıklı bir Ramazan için dikkat etmeniz gerekenler

Ramazan’da sağlık sorunları yaşamamak için bazı kurallara dikkat etmeniz çok önemli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz sağlıklı bir Ramazan için dikkat etmeniz gereken kuralları anlattı.

Sağlıklı bir Ramazan için dikkat etmeniz gerekenler
Provence'ta ilham veren defile: La Coup de Soleil24 Haziran 2019 günü Jacquemus 10. yılına özel olarak hazırladığı buram buram yaz kokan 65 parçalık La Coup de Soleil isimli koleksiyonunu Fransa’nın Provence bölgesindeki lavanta bahçelerine kurdurduğu pembe bir podyumda sergiledi. Koleksiyon pastel renkleriyle ön plana çıkmakla kalmadı, ilham verici stylingi ile de büyüledi.
Kırışıklıkları yok eden japon maskesiKırışıklık için japon maskesi tarifimiz ile kırışıklardan kolayca kurtulabilirsiniz. Maskenin ana maddesi olan pirinç, cildinizi sıkılaştıracak ve kırışıklıklarınızı yok edecek. İşte japon maskesi tarifi için malzemeler...
İkinci evliliklerde çocuk psikolojisiPsikoterapist/Aile Çift ve Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Naciye Tokaç, çocuğu olan çiftlerin boşanma sonrası birbirleri ile görüşmeye devam etmek zorunda olduğunu ve çocuk kiminle yaşıyor olursa olsun anne-baba görevlerini devam ettirmek durumunda olduğunu belirtti.
Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde görülen hastalık: BrusellaEskişehir’de merkez Bozdağ Mahallesi'nde aynı aileden 6 kişi iddialara göre yedikleri peynirden dolayı yakalandıkları 'brusella' hastalığı sebebi ile tedavi altına alınırken, halk arasında hastalıkla alakalı gerginlik baş gösterdi. Biz de brusella hastalığının hangi besinlerden bulaştığını, brusella hastalığının ülkemizde en çok hangi bölgelerde tehdit oluşturduğunu Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzman Doktor Fatma Nur Özdoğan’a sorduk. İşte uzmanından aldığımız cevaplar…
Siirt’in meşhur lezzeti: Büryan kebabıSiirt’te özel yapılan tandırlarda pişirilen ve gün ağarmadan satışa sunulan büryan kebabı, kentin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Etin tandırlarda pişirilmesiyle yapılan ve yaklaşık bir asırlık tarihiyle önemli bir kültür haline gelen Siirt büryan kebabının lezzetine doyum olmuyor.
Meyve yemek için en ideal zaman hangisi?Yaygın iddiaların aksine meyve yemek için günün en iyi zamanı diye adlandırılabilecek bir zamanı yoktur. Yani kişiler günün herhangi bir saatinde yedikleri meyvelerden aynı oranda faydalanabilirler. Bununla birlikte, kilo kaybı hedefleri veya diyabeti olan kişiler, meyve yerken zamana dikkat edebilirler.
Anksiyete ilişkileri nasıl etkiler?Anksiyete yani kaygı bozukluğu günümüzde çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve tüm alanları etkileyebilir. En çok etkilediği şeylerden birisi de insanlarla kurulan yakın ilişkilerdir. Peki anksiyete ilişkileri nasıl etkiler?
Çok para harcamadan mutfağı yenilemenin püf noktalarıMutfağınız zamanla eskiyebilir ve içlerindeki mobilyalar, fayanslar, zemin ve eşyalar kullanım nedeniyle etkilenebilir. Mutfağınızı yenileme çözümlerine ihtiyacınız varsa, basit ve ucuz yöntemler bulabilirsiniz.
Köpekleri üzen davranışlarKöpekler duygularını saklayamazlar. Onların anlık mod değişikliğiniz hissetmeniz çok kolaydır fakat köpeğinizin hareketlerini tanımanız için biraz zaman gereklidir.İşte köpeğinizi üzebilecek bazı davranışlar
1/8
Pideyi tadımlık tüketin

Ramazan pidesini, miktarına dikkat ettiğiniz sürece tüketmenizde hiçbir zararı yok. Ancak unutmayın ki bir avuç içi büyüklüğündeki (yaklaşık 2 kare) Ramazan pidesi bir dilim ekmeğe denk geliyor. Ayrıca pide, beyaz ekmek ve börek gibi besinler beyaz un ile yapıldığı için lif oranları da düşüktür, yani glisemik indeksleri yüksektir. Bu besinler hızla sindirilip emildikleri için şekerleri hızla kana karışarak, kan şekerinin daha hızlı yükselmesine neden oluyorlar.

Pankreas, hızla yükselen kan şekerine karşı, çok fazla miktarda insülin hormonu salgılamak zorunda kalıyor. Fazla insülin hormonu demek, hücrelerinize yağ depolanmasının artması demektir. Bu nedenle bu besinlerden fazla tükettiğinizde kilo almanıza yol açabiliyorlar. 

Tatil Şıklığı