16.05.2018 11:31 | Son Güncelleme:

Sahur vakitleri! İl İl sahur vakitleri 2018

11 ayın sultanı olan Ramazan ayının başlamasıyla birlikte milyonlarca vatandaş sahur ve iftar vakitlerini araştırıyor. İşte 2018 yılının il il sahur vakitleri haberimizde...

İslam alemi için büyük önem taşıyan Ramazan ayı heyecanı başladı. 11 ayın sultanı Ramazan ayının sahur ve iftar vakitleri ise merak konusu oldu. İşte milyonların merakla araştırdığı 2018 sahur vakitleri...

RAMAZAN AYININ VE ORUCUN ÖNEMİ NEDİR?

Ramazan ayı, ay takvimine göre dokuzuncu aydır. Dinimizde ayrı bir yere sahip olan bu ay içerisinde oruç tutulur. Özürsüz olarak oruç tutulmaması büyük günahtır. Bir hadisi şerifte; ‘Özürsüz, Ramazan’da bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz.’ şeklinde buyrulur. 

Ramazan ayında rahmet ve bereket kapıları ardına kadar açılır. Yardımlaşma ve dayanışma artar. Birlik, beraberlik pekişir. İnsanların arasında sevgi, saygı, sabır, kardeşlik güç kazanır. Bu ay içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi de bulunur. Merhamet duygularının geliştiği bu ayın başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluştur. Ramazan’ın sosyal ve ferdi faydaları da bulunur. Oruç tutmak; kanaatli ve metanet sahibi olmayı, sabırlı olmayı sağlar. Tutulan oruçlarda yaşanan açlık ile yoksul insanların halleri daha iyi anlaşılır hale gelir. Allah’ın verdiği nimetlerin değeri anlaşılır. 

2018 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Fitre; temel ihtiyaçları dışında belli bir mala sahip olan ve durumu iyi olan ancak oruç tutamayacak durumda olanların Ramazan ayı içerisinde fakirlere verdikleri yardıma denir. Her yıl fitre tutarı yeniden hesaplanır.
Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu bu yılın fitre miktarını açıkladı. Bir kişinin asgari geçim tutarına göre belirlenen fitre tutarının bu yıl için 19 TL olduğu açıklandı.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan takvime göre;
14 Haziran Perşembe - Ramazan Bayramı Arefesi
15 Haziran Cuma - Ramazan Bayramı 1. günü
16 Haziran Cumartesi - Ramazan Bayramı 2. günü
17 Haziran Pazar - Ramazan Bayramı 3. günü

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0