04.07.2012 02:30 | Son Güncelleme:
ÖZCAN ÇİRİŞ Bitlis DHA

Saidi Nursi’nin köyü yeniden ‘Nurs’ oldu

Bitlis’in Hizan ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1960’ta adı Kepirli olarak değiştirilen Saidi Nursi’nin köyüne yeniden Nurs adı verildi

Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Said-i Nursi’nin doğduğu Kepirli köyü’nün ismi bakanlar kurulu kararı ile “Nurs” olarak değiştirildi. AK Parti Bitlis Milletvekilleri Vahit Kiler ve Vedat Demiröz, 1960 yılında “Kepirli” olarak değiştirilen ismin, hiçbir zaman halk tarafından benimsenmediğini söyledi.
Hizan’a 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kepirli’nin isim değişikliği konusunda, AK Parti’nin Bitlis milletvekilleri Kiler ile Demiröz tarafından yazılı açıklama yapıldı. Said-i Nursi’nin doğduğu köy olduğu için “Nurs” olarak adlandırılan ancak köyün adının 1960 yılında “Kepirli” olarak değiştirildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

‘Üstada vefa borcu’
“Türkiye’de zaman zaman antidemokratik uygulamaların yaşandığı dönemler olduğunu biliyoruz. Nurs da böylesi bir dönemde zorlama bir şekilde ‘Kepirli’ olarak değiştirildi. Bu dönem şüphesiz Türkiye’de birçok yer ismi gereksiz bir şekilde değiştirilmişti. AK Parti iktidarı ile birlikte birçok anti demokratik uygulama ortadan kaldırıldı. Bizler de 10 yıldır Kepirli’nin Nurs olması için defaatle girişimlerimiz oldu. Bu girişimlerimiz sonucunda 28.6.2012 tarih ve 3617 sayılı Bakan onayı ile Nurs ismi resmi olarak iade edilmiş oldu. Hayırlı olsun. Bu şekilde Üstada olan vefa borcu da yerine gelmiş oldu.”

‘Norşin çabamız sürüyor’
Açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2009 yılında Bitlis’e yaptığı ziyaret sırasında Güroymak ilçesinden ‘Norşin’ olarak söz ettiğine dikkat çekilerek, şöyle devam edildi:
“Güroymak ismi de tıpkı ‘Nurs’ gibi ilçe halkı tarafından kabul görmedi. Tüm bölge halkımız Norşin ismini kullanmaktadır. Hatırlanacağı gibi daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da ‘Norşin’ olarak ifade edilmişti. Güroymak’ın da ‘Norşin’ olarak değiştirilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. En kısa sürüde bu müjdeyi de vermek istiyoruz.”

‘İadei itibar oldu’
Milletvekili Vedat Demiröz ayrıca, Kürt İslam alimi ve Risale-i Nur Külliyatı’nın yazarı ve Nur Cemaati’nin ilk lideri Said-i Nursi’den “Üstad” olarak söz etti ve şunları kaydetti:
“Nurs köyü, Üstad’dan dolayı dünyaya mal olmuş bir yerdir. İsminin Kepirli olarak değiştirilmesini halkımız benimsenmedi.  Dünyaca tanınan, herkesin gönlünde taht kurmuş, maneviyat önderi Üstad Saidi Nursi’ye karşı vefa borcumuz vardı. Şükürler olsun tekrar Nurs ismi dönemimizde iade edildi. Bu aynı zamanda Üstada da iadei itibar oldu. Gönüldaşlarımıza hayırlı olsun.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0